Android 10 ohlídá přehřátí zařízení nebo vodu v USB portu


Zbrusu nový Android 10 už dorazil na vybrané přístroje (jako jsou OnePlus 7/7 Pro nebo Redmi K20 Pro) a pomalu začne prosakovat i na ostatní zařízením ostatních značek. Samozřejmě přinese celou řadu změn a vylepšení, ale dnes jsme se dozvěděli o jedné velmi zajímavé funkci o které jsme neměli ani tušení. Nový systém totiž bude detekovat tekutiny nebo přílišnou špínu v USB portu a podle potřeby ho zablokuje a zobrazí na displeji hlášku „UBS port disabled“.

S jednou s funkcí jsem se již setkal u telefonů od jihokorejského LG, konkrétně LG V30. V momentě, kdy systém detekuje vodu v USB-C portu zablokuje jej ale v takové případě mobil ani napájet ani jej připojit například k PC (za pomoci kabelu).

Kromě toho také samozřejmě automaticky odpojí všechna připojená zařízení a povolí je teprve tehdy, když bude port čistý / suchý a nebude tak hrozit případné poškození. Podobné varování o znečištění USB portu už měly v minulost některé telefony od Samsungu a již zmiňovaného LG, ale systém nebyl dotažen zrovna k dokonalosti, protože si uživatelé stěžovali na náhodná varování zcela bez příčiny. Tak doufejme, že varianta Androidu 10 bude mnohem citlivější a vyladěnější.

Další bezpečnostní ochranou pro USB port telefonu zabudovanou v systému Android 10 bude varování pro odpojení přístroje při přehřívání portu. Podle šikulů z XDA bude Android informovat uživatele o nutnosti odpojení napájecího kabelu při dosažení specifické teploty. Ta by měla podle všeho být stanovena na 60°C pro „kritickou úroveň“ a 65°C pro „fatální“ maximální hranici. Tento ochranný prvek bude pomáhat proti případnému zkratu, ale oproti výše popsanému varování o kontaminaci USB portu nebude automaticky zapnut a bude tak na výrobci, zda ho do systému implementuje.