Beta Android Q přichází. Co přináší a jaké telefony bude podporovat?


Většina zařízení aktuálně přechází “teprve” na Android 9.0 Pie, a Google v těchto dnech vypustil do světa první preview Androidu Q. Jako první si jej mohou stáhnout majitelé všech tří generací smartphonů Google Pixel (včetně variant XL), stačí se zapsat do programu Android Q Beta a vyčkat na OTA aktualizaci. Netrpěliví uživatelé si mohou stáhnout ze stránek Google manuálně instalovatelné obrazy. A jaké přináší Android Q Beta novinky?

Jako první Google ve svém blogu pro vývojáře vyzdvihuje zlepšení zabezpečení systému na straně ochrany souborů a API pro vývojáře aplikací třetích stran. Transparentnější bude kontrola aplikací, které vyžadují informace o poloze; uživatel bude moci udělovat celkem tři typy oprávnění – povolit, zakázat, a nově také povolit pouze v případě, že je aplikace používaná. Jakmile ji „shodíte“ na pozadí, přístup k poloze automaticky ztratí.

Uživatelé také budou moci lépe chránit svá data, a to ovládáním přístupu aplikací k jednotlivým knihovnám souborů jako jsou fotografie, zvukové nebo videosoubory.

Android Q bude rovněž bránit aplikacím vyskakovat do popředí a tím si získávat pozornost uživatele (například příchozí hovor nebo alarm). Vývojáři u těchto případů musí nově použít klasické notifikace s vysokou prioritou.

Google navíc v systému omezí přístup k nenulovatelným identifikátorům zařízení, a to včetně IMEI, sériového čísla, apod. Ve výchozím nastavení bude mít zařízení náhodnou MAC adresu.

Spousta fotoaparátů ve smartphonech dnes umí softwarově dotvářet bokeh efekt, tedy rozmazávat pozadí na foceným objektem. Děje se tak získáváním informací o hloubce scény a jejich ukládání do metadat, která jsou pak aplikována na běžné snímky. Počínaje Androidem Q budou moci aplikace o informace související s hloubkovou mapou požádat a dále s nimi pracovat, například k vytváření 3D obrazů nebo k použití v AR.

Android Q přinese podporu nových kodeků, mezi nimi videokodek AV1, kódování zvuku pomocí Opus či HDR10+ pro video s vysokým dynamickým rozsahem u zařízení. Kromě toho Android Q zavádí nativní MIDI API a aktualizovaný ovladač OpenGL pro všechna zařízení postavená na systému Vulcan s experimentální podporou grafické abstrakční vrstvy ANGLE. Google chce, aby se z Vulcanu stalo široce podporované a konzistentní vývojářské rozhraní pro grafiku, a proto spolupracuje s výrobci zařízení, aby by byl Vulcan 1.1 požadován na všech 64bitových zařízeních běžících na Androidu Q a novějším.

Android Q přinese několik vylepšení v runtime ART, díky čemuž mají aplikace startovat rychleji a mají spotřebovávat méně systémových prostředků, aniž by k tomu bylo zapotřebí jakéhokoliv vývojářského zásahu.

Jak je vidět, první beta verze Androidu Q přináší novinky spíše pro vývojáře aplikací a pár kosmetických změn pro běžného spotřebitele. Doufáme, že další verze přidají novinky, které budou poznat na první ohmatání. Google má v plánu vypustit do světa celkem 6 beta verzí, následující tři by měly přijít na začátku měsíců dubna, května a června. Finální kód pak bude zřejmě uvolněn o letních prázdninách.

Aktuálně některé telefony dostávají update na Android 9 Pie:

[flowplayer id=”3085″]