Dnes odstartovalo na na Třinecku a Ostravsku hokejové šílenství. Začalo Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020


Třinec bude mezi svátky na přelomu roku 2019 a 2020 hostit spolu s Ostravou Mistrovství světa IIHF juniorů v ledním hokeji. Zatímco v Ostravě už se světový šampionát dvacítek v minulosti konal, Třinec zažije v tomto ohledu premiéru.

“Už se na šampionát moc těšíme. Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů překoná všechny sportovní události, které se u nás dosud odehrály, a troufám si říci, že i do budoucna odehrají. Třinec fandí sportu a hokeji zvlášť, a věřím, že tuto výjimečnou sportovní událost v našem městě po všech stránkách ustojíme. Přeji organizátorům hladký průběh celého mistrovství a všem fanouškům jedinečný sportovní zážitek,” řekla primátorka Věra Palkovská.

Budoucí světové hokejové hvězdy můžete vidět v plném nasazení od 26. 12. 2019 do 5. ledna 2020„Šampionát dvacetiletých hokejistů je z pohledu světového hokeje jednou z nejvýznamnějších akcí – co se týče důležitosti, řadí se za olympijské hry a mistrovství světa. Jsme rádi, že to tahkle vnímají i čeští fanoušci. Čísla prodejnosti vstupenek jasně naznačují, že bude mít skvělou diváckou kulisu, což nás opravdu těší,” řekl prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Organizační tým je po roce a půl intenzivních příprav v cílové rovince a jsem rád, že můžeme říct: Jsme připraveni.”

Jednotlivá utkání turnaje, na němž se představí deset nejlepších světových týmů do 20 let, přivítají OSTRAVAR ARÉNA v Ostravě a WERK ARENA v Třinci. „Ve čtvrtek 19. prosince přebírá organizační výbor obě arény a naplno se rozeběhne závěrečná fáze příprav. Nyní musíme věnovat pozornost opravdu každému detailu, zkoordinovat jednotlivé sekce tak, abychom v arénách fungovali jako dobře namazaný stroj,” řekla Markéta Štěrbová, generální sekretářka organizačního výboru MSLH 20 IIHF 2020.

V třinecké WERK ARÉNĚ se utkají ve skupině A týmy Slovenska, Finska, Švédska, Švýcarska a Kazachstánu, v Ostravě budou hrát ve skupině B Spojené státy, Rusko, Kanada, Česká republika a Německo. V Třinci se odehrají ve čtvrtek 2. ledna také dvě čtvrtfinálová utkání.

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů se v České republice konalo celkem třikrát – v roce 1994 hostily šampionát města Ostrava a Frýdek-Místek, v roce 2002 se uskutečnilo v Pardubicích a Hradci Králové a naposledy se na českém území představily “dvacítky” v roce 2008 v Pardubicích a v Liberci.

Vstupenky: Na atraktivní utkání už jen minimum

Podle organizátorů je o šampionát velký zájem – aktuálně je prodáno cca 80% dostupných vstupenek. Nejvíc táhnou zejména utkání českého a slovenského týmu, zájem byl také o utkání týmů USA, Kanady, Ruska, které se představí v Ostravě, i o silné severské týmy ze Švédska a obhájců titulu z Finska, jejichž duely v základní skupině uvidí diváci v Třinci. Zároveň organizační výbor upozorňuje fanoušky na důležitý detail. “Vstupenky zakoupené prostřednictvím internetu, takzvané e-tickety, si musí každý fanoušek vytisknout a při vstupu do arény předložit ke kontrole. Čtení z mobilních telefonů nebude možné,” dodává Markéta Štěrbová. Fanouškům, kteří si chtějí užít strhující utkání šampionátu s maximálním komfortem, nabízí organizační výbor VIP hospitality program.

Originální medaile, dvojice maskotů i oficiální song

Pro nejlepší týmy jsou připraveny originální ručně vyrobené medaile od architekta a šperkaře Oldřicha Sládka. Každá se skládá ze sedmi vrstev: šest vrstev ocelového plechu, každý laserem prořezán do jiného tvaru, mezi které je vložena stuha z gumotextilie. Všech sedm vrstev je dohromady spojeno mosaznými nýty. Medaile měří v průměru 60 milimetrů a jejich šířka je půl centimetru.

O zábavu fanoušků se bude starat dvojice maskotů Ťuk a Puk. Jedná se o dvojici českých lvů, které používá Český hokej dlouhodobě jako maskoty národního týmu. Pro juniorský šampionát se „převlékli” a změnili čísla na dresech – oba nastoupí s číslem 20 na zádech.

K pozitivní atmosféře šampionátu určitě přispěje také oficiální song šampionátu v podání skupiny Lake Malawi. Úspěšná česká kapela z Třince po domluvě s organizátory upravila jeden ze svých největších hitů “Friend of a friend” do hokejové podoby.  „Každá vrcholná akce má nějakou oficiální píseň a my jsme chtěli také mít pro fanoušky nějaký hudební identifikátor s akcí. Proto jsme rádi, že na nabídku spolupráce kývla kapela Lake Malawi – pochází z regionu a patří mezi dynamické mladé kapely a v podstatě v hudebním průmyslu ztělesňuje hokej ’dvacítek’. Věříme, že jejich hokejová interpretace Friend of a friend se fanouškům bude líbit,” dodala Štěrbová. „Jsem hrdý na to, že se s kapelou Lake Malawi představíme hokejovým fanouškům z celého světa,” dodal Albert Černý, zpěvák skupiny Lake Malawi. Oficiální song zazní poprvé na slavnostním zahájení šampionátu 26. prosince.

Vzhledem k očekávanému zvýšenému počtu návštěvníků Třince a frekvenci dopravy prosíme místní obyvatele, aby k cestě na zápasy využívali pokud možno co nejvíce veřejnou hromadnou dopravu nebo přišli pěšky. Zároveň upozorňujeme, že parkoviště u WERK ARÉNY bude vyhrazeno pro pořadatele šampionátu. Více k dopravě ve městě najdete v příloze. Děkujeme za pochopení a shovívavost.

Více informací se dovíte na oficiálním webu šampionátu: 2020.worldjuniors.hockey

Update: Kdo promeškal utkání Česko – Rusko, může jej zhlédnout v archívu České televize, kde je možné sledovat i živé přenosy utkání.