Galerii na třineckém magistrátu oživili snímky Pavla Zubka


Minigalerie třinecké radnice dostala zcela nový, industriální ráz. Slavnostní vernisáží zde byla v pondělí 16. září 2019 zahájena výstava snímků fotografa Pavla Zubka s názvem HOMO INDUSTRIA & WERK, která dodala prostorám ve třetím podlaží budovy magistrátu opět jedinečnou atmosféru.

„Třinec je město průmyslové, ale zároveň plné zeleně. V naší minigalerii se už vystřídaly motivy přírody, květin, stromů a nyní, symbolicky u příležitosti 180. výročí založení Třineckých železáren, přišel na řadu i další významný motiv spojený s Třincem – industriální. Snímky Pavla Zubka jsou jedinečné a máme radost, že je můžeme obdivovat i v naší minigalerii,“ řekla v úvodu vernisáže primátorka Věra Palkovská. „Od té doby, co chodba třetího patra funguje jako malá výstavní síň, už řada lidí míří konkrétně za vystavenými pracemi,“ dodala primátorka.

Nokia 6.2 a 7.2: Kulatý foťák a krok stranou

 

 

 

Výstava snímků Pavla Zubka HOMO INDUSTRIA & WERK je složena ze tří bloků, které se věnují člověku v pracovním prostředí. Nosnou částí výstavy jsou portréty, v druhé třetině se divák může podívat do samotného výrobního procesu, kde je opět člověk zasazen přímo do výroby nebo dokonce sám něco tvoří. Poslední ukázkou je člověk položen do prostoru, kde jako by přímo ani nebyl, ale přesto je jeho přítomnost nutná – právě on řídí monstra, která mu pomáhají vyrobit železo, ocel a následné produkty z těchto komodit. Fotografie zavedou diváka nejen do Třineckých železáren, ale seznámí ho i s průmyslovými provozy na Ukrajině, v Rusku či Vietnamu.

Pavel Zubek se fotografii věnuje více než 30 let. Poté, co si uvědomil, že by se měl osobně vyhranit na jeden styl fotografie, který by převládal v jeho tvorbě, se začal prosazovat i na republikové scéně a později i na evropské. Industriál se stal jeho zálibou i múzou. Začal fotografovat v Třineckých železárnách a postupně navštívil hutě, slévárny, doly či dělnické kolonie téměř v celé Evropě nevyjímaje i největší evropskou průmyslovou oblast Donbas na Ukrajině a jádro průmyslové revoluce v Rusku – Ural a západní Sibiř. Podařilo se mu i zdokumentovat práci slévačů ve Vietnamu. Pavel Zubek pořádá výstavy svých fotografií po celé ČR, ale i v Polsku a na Slovensku, oblíbené jsou i jeho besedy s promítáním. Výsledky jeho práce můžete zhlédnout na webových stránkách www.pavelzubek.cz. Výstava v radniční minigalerii potrvá do 31. října 2019.
Zdroj: trinecko.cz