Warning: Constant WP_DEBUG already defined in /data/web/virtuals/175388/virtual/www/domains/lukas2.eu/wp-config.php on line 103
INTEL varuje: Opravy chyb Spectre a Meltdown neinstalujte. Jsou chybné – LUKAS2.eu | Oficiální webová stránka

INTEL varuje: Opravy chyb Spectre a Meltdown neinstalujte. Jsou chybné

 

V poslední době velmi žhavá kauza kritických bezpečnostních chyb Spectre a Meltdown, které se týkají de-facto všech typů procesorů (desktopy i mobilní ARM procesory) má další průšvih. Nedávno vydaná aktualizace, které měla být dle slov firmy Intel neodkladně nainstalována na zařízení uživatelů je údajně plná chyb, a proto je doporučeno je aktuálně neinstalovat., jinak hrozí reálné riziko poškození zařízení.

Jen pro připomenutí. Spectre a Meltdown jsou kritické bezpečnostní chyby a uživatelé by se měli mít na pozoru.  Právě společnost Intel byla tím, kdo radil uživatelům, kterých se chyba týká, aby s aktualizací příliš dlouho neotáleli.

Nyní však nastal zvrat, Intel otočil a nyní radí, aby uživatelé tuto aktualizaci neinstalovali. Update totiž obsahují chyby, které můžou v reálném případě způsobit náhodný restart stanice či jiným nekorektním chybám.

Intel uvedl, že by se měl tento problém týkat pouze počítačových stanice v datových centrech. Není však vyloučeno, že mohl problém nastat i domácích či firemních pracovních počítačových sestav.
Co to znamená?

V takovém případě by uživatelé měli vyčkávat s instalací do doby, než bude chyba opravena.

Kvůli chybě v procesorech mohou počítačoví piráti propašovat virus přímo do procesoru, aniž by se před ním mohl uživatel jakkoliv chránit. S adresním prostorem totiž nemohou pracovat například ani antivirové programy.

Kromě samotné bezpečnosti je problém také v tom, že po implementování záplaty dochází ke značnému zpomalení celého systému. Podle některých testů bylo prokázáno dokonce snížení výkonu až o 50%.

 

Chyba se však netýká pouze desktopu, ale také mobilní platformy. Jak upozornil server Grsecurity, bezpečnostní aktualizaci vydala pro své procesory také společnost AMD.

Stejný problém se týká také ARM čipů, které využívá většina mobilních telefonů. Společnost ARM oznámila, že již poskytla nástroje k odstranění bezpečnostních nedostatků.