Od roku 2024 bude Havířov provozovat částečně vodíkovou autobusovou dopravu


Rok 2024 bude pro město Havířov zlomový. Chystá se totiž uvedení do provozu nového dopravce, který vzejde z výběrového řízení vypsaného Moravskoslezským krajem a zahájené provozu autobusů, který bude poháněn vodíkovým pohonem.

Hodnota veřejné zakázky je 1,39 miliardy korun. Hodnota bude ponížena o dopravcem vybrané jízdné a o dotaci poskytnutou z evropských peněz na pořízení vodíkových autobusů. Nabídky mohou zájemci podávat do 15. října.

„Tendr na zajištění veřejné dopravy vozidly s vodíkovým pohonem ještě v Česku nikdo nevyhlašoval. Proto jsme na začátku roku uspořádali předběžnou tržní konzultaci s cílem připravit srozumitelné a po odborné stránce kvalitní a realizovatelné zadávací podmínky, které umožní podání porovnatelných nabídek. Dnes jsme vypsali veřejnou soutěž, dopravci se mohou hlásit do výběrového řízení,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka. Na profilu zadavatele dosud zveřejněna není.

Kraj o vodíkových autobusech mluví několik let, ale zatím se ani jeden takto poháněný vůz nepodařilo uvést do reálného provozu s cestujícími. Slibuje si od nich menší zátěž životního prostředí a také vznik nového průmyslového odvětví. Projekt autobusů na vodík připravuje i Dopravní podnik Ostrava. Pokud se vše povede, MS kraj bude první v republice, který začne provozovat vodíkem poháněný autobus a může být šikovným partnerem v oblasti poradenství a zkušenosti do budoucna pro ostatní kraje či města.

„Vodíková mobilita je budoucnost. Nejen proto, že vodíkový pohon je čistý – z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva může být naprosto čistá. Zároveň vytvoříme nové, progresivní a inovativní průmyslové odvětví, kde najde práci spousta lidí a které pomůže kraji v budoucnu fungovat bez energetického spalování uhlí. Chceme, aby v našem kraji jezdily jako první na vodík nejen autobusy, ale i vlaky. A v ideálním případě, aby se i v Ostravě vyráběly,“ řekl první náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.