Qualcomm na summitu odhalil nové procesory Snapdragon 865 a 765. Uvedl novou generaci ultrazvukové čtečky


Qualcomm dnes na Hawaii oznámil dva nové čipsety a také novou generaci ultrazvukové čtečky otisků prstů. Snapdragon 865 bude nástupcem letošního Snapdragonu 855, v příštím roce se tak dostane do těch nejvybavenějších smartphonů s Androidem. Jedním z prvních modelů s novým výkonným Snapdragonem bude v prvním čtvrtletí příštího roku Xiaomi Mi 10. Součástí čipsetu bude i 5G modem Snapdragon X55, ovšem na bližší specifikace si musíme ještě pár dní počkat.

To platí i o druhém čipsetu Snapdragon 765, který má taktéž podporovat sítě 5G. A hodně si od něj slibuje HMD Global, která jej chce v příštím roce nasadit do Nokií, které mají přinést podporu 5G v nižším cenovém spektru. Zde informační tok prozatím končí, Qualcomm se o nových procesorech blíže rozpovídá až v průběhu Qualcomm Tech Summitu. Samotný modem X55 je nástupcem dva roky starého Snapdragonu X50. Qualcomm zvýšil jeho energetickou efektivitu, modem i nadále podporuje milimetrové vlny (mmWave) a frekvence pod 6 GHz s vylepšenou šířkou pásma.

Nová čtečka se jmenuje 3D Sonic Max a patrně se s ní poprvé setkáme u připravovaných smartphonů Samsung Galaxy S11. Qualcommu se podařilo zvětšit oblast snímání sedmnáctkrát (20 × 30 mm), díky čemuž bude možné provádět autentizaci hned dvěma prsty najednou. Čtečka je nadále ultrazvuková, tudíž bude i nadále snímat papilární linie ve 3D, a to ještě s vyšší bezpečností; pravděpodobnost omylu je prý 1:1 000 000, tedy stejná jako Apple deklaruje u technologie Face ID (u předchozí generace čtečky od Qualcommu byla přesnost 1:50 000).

Velkým benefitem 3D Sonic Max je také možnost instalace pod LCD panely, díky celkové tloušťce 0,15 mm navíc má být pro výrobce snazší její implementace vzhledem k návrhu rozmístění dalších komponent.

Kromě Samsungu patrně nové ultrazvukové čtečky od Qualcommu použijí i další výrobci. Dokonce se spekuluje i o Apple, který by mohl znovu vrátit do hry technologii Touch ID namísto Face ID. Spekuluje se o roce 2021, letošní iPhony by si měly ponechat True Depth kamerky, které však mají zabírat v horní části displeje o něco menší prostor.