Recenze mobilu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Reparát na výbornou s malou třešničkou na dortu
Dlouho jsem přemýšlel, jak uvedu následující recenzi. Nejdříve jsem měl z tohoto telefonu smíšené pocity, přeci jenom už je to nějaký ten pátek od poslední recenze vlajkového Samsungu a ti kdo mě sledujete a odebíráte již několik let víte, že jsem tento pocit měl mnohdy i po recenzi. Samsung umí dělat telefony precizně ale vždy k té oné dokonalosti něco chybělo. Loni to byl právě 108 Mpx HM1, který korejský výrobce nasadil jako vlajkový foto senzor do prémiové Galaxy S20 Ultra 5G. Jak si vede tento 108 Mpx senzor ve své 3. generaci?
Telefon se pyšní 6,7 palcovým Dynamic AMOLED 2X displejem s rozlišením 3200×1440 px a jemností 515 ppi. V průstřelu na přední straně najdeme 40 Mpx selfie kamerku s ostřením, která dělá výsledné 10 Mpx snímky, popř. 6 Mpx pokud fotíte do formátu 16:9. Displej je po vzoru řady Galaxy S20 Ultra lehce zaoblený ovšem i zde korejský výrobce rovná displeje do roviny a pomalu ale jistě se vracíme zpět k rovným displejům. Vzhledem k ukončení produkce řady Galaxy Note se korejský výrobce rozhodl pro podporu dotykového pera S Pen, které sice nenajdete v balení, avšak jde o volitelné příslušenství a lez jej kombinovat i silikonovým krytem s pozicí pro pero S Pen . Přední i zadní stranu kryje Gorilla Glass Victus, záda jsou rovněž vyrobena ze skla a kovu. Rám je potom vyroben z hliníku. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže, a vše perfektně sedí jak má.
Fotogalerie testovacích snímků z telefonu:
Telefon disponuje stereo reproduktory jak už je tradicí u vlajkových telefonů. Na spodní straně najedeme tradiční USB TypeC, reproduktor a mikrofon. Letos se žádný slot pro MicroSD karty nekoná.
Masivní modul fotoaparátu je zapuštěn do těla telefonu a vystupují z něj obrovské objektivy v čele s hlavním 108 Mpx skládájícím 9 pixelů do jednoho s výsledným efektem 12 Mpx fotografie. Doplňuje jej 12 Mpx ultrašíro s ostřením, dále 10 Mpx teleobjektiv s 3x zoom a periskop s 10x zoom. Chloubou teleobjektivu je až 100x SPACE ZOOM jak jej nazývá Samsung.
A teď se podíváme na samotné výsledky fototestu. Začneme u hlavního 108 Mpx senzoru HM3 s dílny korejského výrobce, senzor má clonu f1,8. Senzor spojuje 9 pixelů do jednoho čímž vznikají 12 Mpx snímky / 9 Mpx pokud fotíte do 16:9. Letos mu navíc pomáhá laserové ostření, což má za následek detailnější snímky a to hlavně v noci. Senzor má stále problém s ostřením na objekty blízko vašeho objektivu. Snímky jsou krásně prokreslené, dynamický rozsah je v pořádku. Barvy jsou mírně saturovanější (typické pro Samsung telefony). Ostrost je v pořádku. Sem tam se ovšem stane že telefon zaváhá a zaškobrtne a špatně vyhodnotí scénu. Na výběr máte také noční režim, který je skvělý. Hodně pomáhá při focení večer, snímky jsou opravdu hezké, alespoň v mém případě jsem vždy dostal snímek také jaký jsem očekával. Nekonzistentnost ostatních senzoru ku hlavnímu patrně opravili. Co se týče videa. Mám pocit, že v oblasti videa se Samsung meziročně zhoršil. Video je jako takové hezké, ostré nechybí detaily, dynamický rozsah je v pořádku ale na poměry 108 Mpx je video až překvapivě zašuměné. Video lze točit maximálně v 8K/24 fps, což je nesmysl, už kvůli stabilizaci, která zde při tak vysokém rozlišení zrovna dvakrát nefunguje. Pro vytvoření dobrého dojmu před přáteli je to dobrá věc, ale v praxi potřebujete prosluněný den, jaký někdy nedostanete ani v létě za horkých letních dní abyste natočili koukatelné video v tomto rozlišení. Doporučuji přepnout na 4K/60 nebo 4K/30 fps a dostanete výbornou stabilizaci nádherné video, skvělou ostrost.
Zvolna přejdeme na ultraširokoúhlý objektiv. Ten má tradičních 12 Mpx a letos poprvé i ostření, a tím pádem se nabízí možnost fotit makro snímky. Ostřící vzdálenost je zhruba 2 – 2,5 cm, ale občas se stane že uděláte stejnou nebo i lepší fotografii hlavním senzorem. Prostě na makro senzor z telefonu Poco F2 Pro to nemá. Stejnou fotografii jako právě s Poco F2 Pro se mi nepodařilo udělat ani jednou. Noční režim je přítomen i zde stejně jako u zbytku objektivů. Fotografie jsou ostré, v nastavení lze opravit deformaci rybího oka a vykouzlit tak poměrně parádní snímky. Za mě jde o nejlepší šíro ze všech telefonů. Obecně Samsung ultraširokoúhlé fotoaparáty umí a tento případ to je a jen potvrzuje. Video lze točit až ve 4K/60.
A teď si projedeme dva zbývající teleobjektivy. 10 Mpx s 3x optickým zoomem je super. Ostrý mírně saturovanější, výbornou stabilizaci a mnohdy vás překvapí i večer navzdory ubývajícího světla a je to nádherný přechod mezi 3x optickým zoomem a dalším 10 Mpx teleobjektivem s 10x optickým zoomem, který podporuje právě až 100x SPACE ZOOM. Výsledky si můžete prohlédnou v galerii. No že bych nějak jásal ze SPACE ZOOMu to nemohu říct, je to pouze marketingový tahák. Ano lze 100x přiblížit ale barvy a detaily jsou mimo, ostrost a dynamický rozsah chybí, z ruky prostě nemáte šanci vůbec takovou fotku cvaknout. Tady se prostě bez stativu neobejdete. I zde najdete noční režim ovšem i zde platí to co jsem napsat o space zoomu, tedy že udržet telefon nehybně při focení je makačka a bez stativu to prostě nepůjde.
Na přední straně je pak 40 Mpx selfie kamera pro pořizování 10Mpx snímků / 5,8 Mpx při formátu 16:9. Zde je clona objektivu f2.2 Senzor má ostření, takže fotky budou kvalitní i za zhoršených světelných podmínek. Video lze točit maximálně ve 4K/60 fps.
Telefon běží na Androidu 11 s nadstavbou OneUI 3.0, ale již brzy tento model obdrží OneUI 4.0 postaveném na nejnovějším Androidu 12. Dočkáme se tedy velkých změn, jak nás již Samsung informoval ve svých videích.
Co se týče konektivity tak najdeme nejrůznější pásma 3G, 4G samozřejmě 5G a nutno podotknout že alespoň v mém případě tento telefon má velice silné antény, které chytají signál a drží jej dokud mohou. Příklad za všechny: Byl jsem v místě kde ostatní android telefony signál ztrácely a iPhone 11 ten, zde pro změnu signál nechytal ani kilometr před a po. Ad2: Že by iPhony 12 byly lepší to se taky říct nedá, a uvidíme jak si povedou iPhony 13 až je budu testovat. Každopádně je velice dobře že si výrobce nechává záležet i těchto věcech. Stejná věc platí i pro WIFI. Prostě jde vidět že na anténách pro příjem mobilního signálu a wifi sítí se zde rozhodně nešetřilo. Jako další je zde přítomno NFC pro bezkontaktní platby. Wifi je zde ve verzi 6e. Dále zde najdeme A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Výdrž baterie je zde oproti S20 Ultra o chlup lepší. Ne stále se jedná o jednodenní telefon, ale letos máte jistotu že v 7.00 h ráno vytáhnete mobil s nabíječky a v 10 večer se se zhruba 30 procenty dostanete domů. Záleží na stylu používání. Pokud budete pařit hry a budete hodně fotit a poslouchat podcasty případně Spotify nebo Youtube Music baterka půjde rychle dolů a to navzdory její kapcitě 5 000 mAh.
Potřebnou štávu baterii dodává rychlé 25 W nabíjejí avšak letos chybí nabíjecí adaptér v balení po vzoru Applu. Samsung to obhajuje ekologií. Trochu scestné když musíte jít extra do krámu s elektronikou a tak jako tak jí koupit. Ekologie je rázem ta tam.
Konečný verdikt. Telefon je skvělý, ano má chyby které snad Samsung do příští generace opraví (spotřebu baterie, drobné chyby ve fototaparátu) ale to jsou pořád věci, které lze v jistém smyslu odpustit. Vyplatí se přechod na S21 Ultra 5G? Ano pokud přecházíte s Galaxy S9 nebo Galaxy S10, NE, pokud upgradujete s loňské řady Galaxy S20 Ultra, tolik změn zde není aby bylo nutné upgradovat po jednom roce, s jednou velkou vyjímkou, a to je spotřeba baterie a celkové zahřívání telefon. V takovém případě vřele doporučuji upgrade na nejnovější kousek.
Redakční představení Samsung Galaxy S21 Ultra 5G:
Testovací video: Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (4K /30fps):
Testovací video: Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (4K /30fps) – NOC: