Recenze Redmi Note 13 Pro+ 5G . Po letech pořádná střední třída


Dlouho po covidové pandemii jsme tu měli na trhu takovou nic moc střední třídu. Tu a tam někdo vykukoval a snažil se vyniknoutˇ, ale k nám se pořádně nic nedostalo. Buď sem přišel výrobce něco představil a sbalil kufry a odešel, nebo se začali postupně vytrácet i tradiční zavedení výrobce jako Realme, Oppo. Po pádu Huawei kvůli embargu na systém Google, později následované 5G čipy a v současné době na vše s americkými patenty tady zbyly opravdu velmi silné světové značky působící snad na každém trhu. Xiaomi se také jednu chvíli potácelo a nevědělo kudy kam a střední třída se stala poměrné nudnou. Nic extra nepřišlo a když už cena byla nastřelená vysoko. Za to dnešní Redmi Note 13 Pro+ 5G vyniká a patří ve střední třídě k tomu nejlepšímu co lze u nás sehnat.

Design a zpracování

Co se týče designu tak pokud se díváme na displej jde o 6,67 palce zaoblený panel s 1,5K rozlišením, 120 Hz obnovovací frekvencí, HDR10+, 12-bitovými barvami, Dolby-Vision a jasem až 1 800 nitů. Kryje jej GorillaGlass Victus obsahuje na svou cenu dobrou čtečku otisků prstů. Pokud se vám tohle zdá povědomé ano, stejný displej už známe z POCO X6 Pro. Potěší i vodělodolnost IP68, která je zde přítomna. Takže telefon snese i nějaký ten déšť. Když to vezmeme kolem a kolem, v podstatě se díváme na loňské parametry v novém těle, s voděodolností a v zaobleném displeji. Nevím jak vám, ale mě se tohle zkrátka líbí.



Výbava

Redmi Note 13 Pro+ běží na známém Dimensity 7200 Ultra a jedná se tak o velice povedený procesor který pohání zařízení svižně, a přitom plynule pokud to budeme hodnotit optikou střední třídy. Žádný trahč asfaltu to není a nějaké hry na střední detaily si zahrajete. Velkou bolístkou tohoto procesoru je však jeho náročnost a s tím jde ruku v ruce výdrž baterie. Já jsem se díval na zhruba 5,5 až max 6 hodin zapnutého displeje což je na akumulátor o kapacitě 5 000 mAh dost málo. Téměř nikdy jsem se nedostal přes 6,5 hodin, a to ani v případě méně náročné dny. Doufal jsem v lepší výdrž, jelikož v době testování už měl telefon po několika updatech a byl na aktuální verzi HyperOS. Takže zde se zázrak bohužel nekoná. Jeden den dáte vždy jindy ještě o kousek více. Delší výdrž však nečekejte. Zachraňuje však opravdu rychlé 120W drátové nabíjení, bezdrátové tu nehledejte. A pokud se ptáte, zdali je nabíječka v balení, tak ano je tam přítomna. Takže z 0 na 100% za zhruba 20-25 minut. Co se týče již zmíneného systému HyperOS tak jelikož už mám nainstalovanou verzi HyperOS společně s Androidem 14 tak zařízení rázem přišlo o jeden velký update. To proto že Redmi přišlo ještě se starým Androidem 13 a MIUI 14 co je docela problém. Na to že jde o letošní telefon. Je to zkrátka ostuda a to navzdory že jde o zařízení s prodlouženou podporou. Pojďme dál, dále tu máme vylepšenou GPS, Infraport, E-SIM, lepší haptická odezva na dotyk a STEREO reproduktory, nejsou extra dobré jsou dobré. Chybí zde MicroSD slot, jack pro sluchátka. Co považuji osobně za skvělou věc je přítomnost velice dobrého TPU pouzdra přímo v balení. Je příjemné na dotyk a zařízení získá základní ochranu.

Fotoaparáty

A jdeme na fotoaparáty. Jednoduše jsou stejné jako loni. Opět se díváme na 200 Mpx senzor Isocell HP3 který je poměrně malý.  Dále zde máme základní 8 Mpx šíro a úplně zbytečný 2 Mpx senzor. Takže v podstatě se díváme na 2 použitelné senzory. Na přední straně pak je 16 Mpx selfie kamera. Pokud máte Redmi Note 12 Pro tak loni se jednalo spíš o jakousi marketingovou blamáž. Letos je to lepší. Může za to lepší procesor, lepší processing u fotek. Takže telefon fotí v základním 12,5 Mpx rozlišení. Fotky jsou za dobrého světla fajn, často až moc saturované ale do extrému to zase vyhnané není. Jak říkám za dobrého světla není problém, za horšího světla už to taková hitparáda zase není. Tedy aspoň pokud je opravdu nedostatek světla. Pokud je v dosahu alespoň trochu světla fotky jsou ucházející nikoli však skvělé. To dokládají snímky, které můžete vidět v galerii. Ve zkratce, pokud vlastníte Redmi Note 12 Pro tak foťáky jsou letos pouze dotažení. O ničem jiném to není. Širokoúhlý senzor je obyč a za dostatku světla vykouzlí ucházející snímky v noci je to tragédie a nepoužitelné. 3x výřez je fajn ale dost často se stalo, že se fotka jednoduše nepovedla a vyšlo z toho prostě nic, zkrátka odpad. Víc fotky v galerii. 2 Mpx makro je tu naprosto zbytečné a Xiaomi mohlo raději investovat do lepšího šíra. Pokud jde o video tak na hlavní senzor a šíro můžete točit až ve 4K ve 30 sn. za sekundu. Video je neostré a trpí na neustálé přeostřování v rámci záznamu. To je věc, kterou vídáme spíš u telefonů v cenové relaci kolem 5-6 tisíc. Tady je to zkrátka střední třída a zde se na to musím dívat kriticky. Přední 16 Mpx je průměr a fotky z ní lezou průměrné. Nepotěší a zároveň neurazí. Selfie kamera umí maximálně 1080p video při 30 sn. za sekundu. Častým jevem je zde u foťáků také chromatická aberace.






Baterie a výdrž telefonu

Co se týče výdrže tak ta se pohybuje v řeči hrubých čísel kolem 6 až 6,5 hodiny zapnutého displeje. Což přiznejme si není kdoví jak oslnivá hodnota na celkem povedený procesor Dimensity 7200 Ultra. Více jsem prostě z toho telefonu nedostal. Mám tušení, že na vině může být pravděpodobně „nová“ nadstavba HyperOS, které je v podstatě přejmenované MiUI 14. Takže závěrem k baterce. Jednodenní telefon to je rozhodně je ale více bych od toho nečekal. Zachraňuje to pouze fakt, že v balení naleznete přibalený 120W adaptér se kterým telefon hravě dobijete za zhruba 20-25 minut.

Systém HyperOS

Pokud jde o nadstavbu, díváme se na lehce upravené MiUI 14 postavené ještě nad Androidem 13 se kterým také telefon dorazil na testování a víte co, je to naprostá ostuda. V době, kdy je na téměř na konci své životnosti Android 14 a výrobce si dovolí vypustit zařízení s Androidem 13 je zkrátka průšvih a tohle se opravdu neodpouští. Navíc tím výrobce připravil své zákazníky o jeden velký update, takže mu uměle zkrátil životnost.

Závěr

Závěrem zhodnotím Redmi Note 13 Pro + celkově. Pokud hledáte telefon v této cenovce, který má IP68, solidní hlavní foťák, 120W nabíjení, nebo zaoblený displej, je to telefon pro vás. Telefon vás však ničím vyloženě neohromí. Nehledejte zde takový ten WAU efekt jako třeba u POCO X6 Pro, nebo Oneplus Nord 3 apod. Za mě se rozhodně nevyplatí si připlácet za Pro + verzi oproti Pro verzi. Nedostanete zde nic moc navíc. V základu totiž stojí Redmi Note 13 Pro+ zhruba 11 tisíc kč. A to je částka, kde je hodně konkurence od jiných výrobců a dokonce i z vlastní stále. Xiaomi 13T stojí zhruba 12 tisíc, OP Nord 3 stojí cca 12,5 tisíce korun ve verze 12/256 GB v základu, Motorola Edge 40 256GB podobně jako Redmi 11 tisíc kč. Konkurence je opravdu silná a je jen na vás jaký bude váš výsledný favorit. Málem bych zapomněl na to POCO X6 Pro, které je teď na Alze za neskutečných 7 290 Kč. To je parádní cena. Já osobně bych klidně bral to POCO, oproti Redmi Note 13 Pro+ 5G. Závěrem je letos fajn pokrok oproti loňsku ale stále to není dost na konkurenci, která dokáže na srovnatelné peníze nabídnout víc.

Redmi Note 13 Pro+ 5G – testovací záběr (2160p/30 fps):