Sony uvedlo novinky pro 1. polovinu roku 2020. Za skvělou výbavu si nechá náležitě zaplatit


Sony Xperia 1 Mk II

Xperia 1 Mk II je novou vlajkovou lodí výrobce a zároveň prvním 5G modelem v jeho portfoliu. Kromě vylepšené konektivity přináší telefon několik inovací do oblasti multimédií, zejména displeje, zvuku a fotoaparátu. Na telefonu by se tak měla víc než kdy dřív zrcadlit prohlubující se spolupráce s divizí fotoaparátů a sekcí televizní, s nimiž je ta mobilní v rámci nové struktury Sony součástí stejné divize.Hlavní charakteristikou zůstává protáhlý 6,5palcový AMOLED displej s již tradičním 4K rozlišením a poměrem stran 21 : 9. Sony uvádí, že obsahuje technologii eliminující rozmazání obrazu, která odpovídá obnovovací frekvenci 90 Hz. Kvitujeme, že výrobce ani letos nepodlehl trendu ošklivých výřezů nebo ne o moc lépe vypadajících průstřelů a prostě zachoval decentní okraje nad a pod displejem. Čtečka otisků se nachází přímo ve spodní části panelu.

Design je čistý, minimalistický, konzervativní a jasně v něm najdete rukopis Sony. Kovový rám telefonu doplňují rovná skleněná záda i displejová část, obojí kryté sklem Gorilla Glass 6. Klasikou, které se nevzdá, zůstává pro japonského výrobce odolnost proti vodě a prachu (IP65/68), samostatné tlačítko spouště fotoaparátu a příjemným překvapením je návrat 3,5mm jacku, od kterého v posledních letech upouští třeba i takový Samsung. Dosud jediný výrobce který nikdy pořádně nezbavil a hned tak nezbaví 3 mm jacku je další jihokorejský výrobce LG.Sony posílilo kapacitu baterie na 4 000 mAh, samozřejmostí je rychlé kabelové dobíjení a výrobce přidává poprvé i bezdrátové dobíjení Qi, což je vzhledem ke konkurenci už naprostá nutnost. Výkon zařízení dodá nejvýkonnější procesor současnosti Snapdragon 865 s integrovaným 5G modemem Snapdragon X55 přímo na čipsetu. V rámci 5G budou podporována pouze nižší frekvenční pásma pod 6 GHz. Obří výkon doplní ještě 8 GB operační paměti a vnitřní úložiště 256 GB.

Hlavní hvězdou zařízení má být zadní trojitý fotoaparát v sestavě 12 + 12 + 12 Mpx s primárním (24 mm), širokoúhlým (16 mm) a teleskopickým (70 mm) objektivem pro 3× optický zoom. Čočky poprvé dodává firma Zeiss. Nechybí optická i elektronická stabilizace obrazu. Hlavní vylepšení spočívá v kontinuálním přeostřování až 60× za sekundu a ve sledování objektu a sériovém pořizování až 20 snímků za sekundu, což jsou technologie převzaté z fotoaparátů Sony Alpha. To následně umožní vybrat tu nejlepší fotku zachycující například pohyb dětí nebo sport.

Pro natáčení videa lze vedle klasické aplikace fotoaparátu použít i specializovanou aplikaci Cinematography Pro. Ta nově podporuje 2K rozlišení v HDR10 režimu pro až 120 snímků za sekundu s využitím ve zpomalených záběrech. U 4K HDR formátu 21 : 9 je podporováno snímkování 24, 25, 30 nebo 60 fps. K dispozici jsou funkce jako automatické ostření za pomocí doteku, manuální ovládání měření expozice a vylepšené nastavení bílé. Pro lepší zaznamenání zvukové stopy slouží inteligentní technologie filtrování větru.

Další kapitolou je zvuk. Sony vrací do hry 3,5mm jack a i u něj se chlubí zvukovou kvalitou Hi-Res Audio. Pro fajnšmekry je určeno hardwarové dekódování 360 Reality Audio, což využijí u poslechu hudby z Tidalu. K dispozici pro hlasitý poslech jsou stereo reproduktory a nechybí ani podpora bezdrátového poslechu včetně vlastního kodeku LDAC. Nová technologie DSEE Ultimate využívá umělé inteligence k automatickému zlepšení frekvence zvuku a přenosové rychlosti v reálném čase. Funguje u poslechu do kabelových i bezdrátových sluchátek, a to z přehrávače telefonu i ze streamovacích hudebních služeb.

Za tuto extra nadstandardní výbavu si výrobce nechá řádně zaplatit. Dnes byly zveřejněny ceny a tento nejlépe vybavený model od japonského výrobce vyjde bez 10 koruny na rovných 31 000 Kč což je hodně přestřelená cena a teď mě omluvte ale na Sony je tohle hodně odvážná cena a výrobce jako takový není v pozici kdy si takto vysokou cenu obhájí kor v době nastupující silné konkurence z Číny jako (Oppo, Realme, Xiaomi či OnePlus). Sony neni Samsung nebo Apple kteří si tyto ceny mohou dovolit. Chápu že se technologie musí zaplatit, bohužel Sony musi pamatovat na to že už není čím bývalo a ze zlaté časy jsou pryč.
Nechybí střední třída Sony Xperia 10 Mk II

Letos už v jediné velikosti, ale o to univerzálnější přichází model střední třídy Sony Xperia 10 II. Jeho tělo je opět kryto odolným sklem Gorilla Glass 6 a telefon splňuje normu odolnosti IP65/68, od čehož Sony ve středním segmentu v posledních letech upouštělo, nyní opět zvýšenou odolnost vrací do hry. Telefon přitom bude patřit k poměrně lehkým, váží 150 gramů.

Displej je opět typu OLED, tentokrát s úhlopříčkou 6 palců a Full HD+ rozlišením. Poměr stran 21 : 9 zůstává zachován, Sony využívá technologie Triluminos z televizorů Bravia a nového algoritmu optimalizace obrazu videa, kterým se snaží obraz kvalitativně přiblížit HDR. Čtečka otisků je integrovaná přímo do panelu. Výkon zařízení dodává procesor Snapdragon 665, k dispozici je 4 + 128 GB paměti.Také Xperia 10 II obsahuje trojitý foťák, tentokrát 12 + 8 + 8 Mpx a v podobném rozdělení úkolů (primární foťák, širokoúhlý záběr, 2× optický zoom). Video bude možné pořizovat až ve 4K rozlišení. Na výsledných snímcích se může podílet i umělá inteligence, mezi přednastavené režimy patří jídlo, portréty a noční fotografie.

Také u nižšího modelu se posiluje kapacita baterie, která dosahuje 3 600 mAh. Adaptivní nabíjení (Xperia Adaptive Charging) přizpůsobuje úroveň nabíjení a zamezuje tak přetěžování baterie. Zde už bezdrátové nabíjení nečekejte, ale 3,5mm konektor zůstal i u tohoto modelu. Telefon podporuje Hi-res audio včetně LDAC pro poslech do kabelových i bezdrátových sluchátek.Novinka Xperia 10 Mk II bude o poznání levnější a to dokonce tak že se cenově vejde pod magickou hranici 10 000 Kč, přesněji 9 490 Kč a se svou zvýšenou odolnost může zatopit třeba Xiaomi, Realme nebo třeba takovému Samsungu který ani u modelu S10 / Note 10 Lite za 15 000, resp. 16 000 Kč nenabízí žádnou zvýšenou odolnost, a může se tak hrdě postavit vedle LG G8s které se aktuálně prodává za cenou kolem 10-12 000 Kč