Třinec buduje ve městě novou vysokorychlostní optickou síť pro domácnosti


„Využívání internetu pomocí optického kabelu patří nejen k nejrychlejším, ale i k cenově nejvýhodnějším typům připojení. Přechod z klasické služby na internet ze skleněných vláken je jako srovnání rekreačního běhu se sprintem nebo motoráčku se šinkanzenem. Na rozdíl od klasického připojení nemá výpadky, neseká se, film nebo rozsáhlejší data nestahujeme po mnoho hodin,“ říká Petr Bromek ze společnost 3Nec Net, která v současné době pokládá v několik částech města Třince optické sítě.

Ve všech etapách realizace Třinecké metropolitní optické datové sítě se počítá napojením zhruba 8,5 tisíce bytových jednotek na území Lyžbic, Starého Třince, Terasy nebo Sosny, kde již finišují práce na realizaci přibližně 30 kilometrů výkopů pro vedení optických tras.

Firma 3Nec NET připravovala projekt dva roky a výkopové práce jsou prováděny v úzké součinnosti s magistrátem. Společnost již podepsala dohodu o napojení s vlastníky nemovitostí, které zahrnují celkem 4 tisíce bytových jednotek.

 

V mnoha bytech zájemců buduje svou optickou síť také regionální společnost Nej.cz patřící do skupiny  Kaprain Industrial Holding. Internetový provider který v minulosti koupil například  společnosti RIO Média či Kabelovou televizi Mimoň buduje v bytech svých zákazníku nové zásuvky ve kterých jsou uloženy optické kabely. Po schválení příslušnými orgány a obdrží zákazníci ještě nový internetové modem s přípojkou právě na optiku.

V nabídce této společnosti se již objevili nové tarify spadající do kategorie rychlého internetu stavěného na optické síti. Nejvyšší tarif který firma nej.cz nabízí je tarif 500/250 Mbps. Pokud si to vydělíte 8, získáte skutečnou rychlost vašeho připojení. tedy 62,5/ 31,25 Mb/s.

Problémem klasického připojení na internet je kolísající rychlost stahování, problém s přenosem dat ve špičkách a poruchy. S rychlostí 10 Gb se to nikdy nemůže stát. Toto připojení je nejmodernější, jaké je v současnosti možné a nemůže mít výpadky.
„K tomu stačí natáhnout do nemovitosti tenkou trubičku s vláknem. Byty jednotlivých zákazníků pak napojujeme optickým vláknem přímo z jednoho rozdělovače. Naše síť je naprojektována ve standardu GPON, což nabízí zákazníkům velmi vysoké rychlosti, ale také nízkou odezvu a téměř žádné odchylky. Co je také důležité po technické a finanční stránce – celá síť je pasivní, nespotřebovává elektřinu. Za určitých podmínek pojede i v případě kompletního výpadku elektřiny v celém Třinci,“ upozorňuje Bromek. Doplňuje, že oproti metalické má optická síť kromě vyšší přenosové kapacity celou řadu dalších výhod. Jde především o elektromagnetickou imunitu, bezpečnost provozu, odolnost proti odposlechu, vysokou provozní spolehlivost a mechanickou i chemickou odolnost optických kabelů.

Termín kompletní realizace 1.etapy projektu Třinecká metropolitní optická síť je naplánován do konce příštího roku a posune Třinec mezi novátorská města, která sází na moderní technologie.