Třinec se v době koronavirové přidal jako tradičně k Evropskému týdnu mobility
V pátek 18. září měla v kulturním domě proběhnout odborná konference na téma čistá a bezpečná mobilita, kde chtěl Třinec představit novinky spojené s čistou dopravou, které byly při této příležitosti uvedeny do života. „Nepříznivá epidemiologická situace nám ale udělala škrt přes rozpočet, proto konference proběhne v náhradním termínu, až se situace uklidní. Chceme na ní starostům a primátorům představit příklady dobré praxe, které u nás ve veřejném prostoru přibyly díky jedinečné spolupráci s partnery a které zpříjemní a zkrášlí naše město,“ uvedla primátorka Věra Palkovská a dodala: „Všechno souvisí se vším, a když chceme, aby lidé více využívali čistou dopravu, je třeba připravit příjemné a bezpečné podmínky, které usnadní pohyb po Třinci i dojíždění za prací. A to jak cyklistům, tak pěším i cestujícím, kteří využívají hromadnou dopravu a kombinují kolo s vlakem nebo MHD.“
„Mobilita není pouze o dopravě a přepravě, ale je to taky o tom, aby se člověk měl, kde zastavit, prohodit pár slov se sousedem, známým, dát si někde kávu. Ne nadarmo se říká, že pěšky, na kole, nebo v hromadné dopravě se lidi potkávají, kdyžto v autech na silnicích pouze míjejí. Chceme, aby Třinec byl městem setkávání, a proto se snažíme z veřejného prostoru vytvářet vlídné, zklidněné, bezpečné a příjemné prostředí pro život. Ostatně jak je vidět, tak podobný názor sdílí i mnoho zástupců zdejší podnikatelské sféry a bezesporu i většina občanů,“ míní městský referent mobility a cyklokoordinátor Leszek Gryga.
Zastávka dostala zelenou střechu
Ukázkou, jak pomoci životnímu prostředí, vylepšit vzhled města a zpříjemnit dopravu, může být úprava autobusového přístřešku u zastávky MHD před kulturním domem Trisia, který dostal novou zelenou stříšku.
„Nově upravená zastávka má význam nejen ekologický, ale také edukativní, estetický a inspirující pro ostatní. Záměrně jsme vybrali zastávku u náměstí Svobody, aby byla co nejvíc na očích. Je u nás první vlaštovkou a rádi bychom, aby se objevily po městě i další, ale je to všechno o penězích. Chtěla bych proto poděkovat společnosti Vykrut zahradní služby, že se do této novinky pustila na své vlastní náklady. Přemýšlíme nad tím, že oslovíme další místní firmy, které by do toho šly s námi a pomohly nám vytvořit i na dalších zastávkách podobný trávníček,“ zdůraznila primátorka.
Zelené stříšky a střechy mají mnoho výhod. Jde o moderní opatření, která přispívají ke zlepšení mikroklimatu, vytvářejí kyslík, zadržují dešťovou vodu nebo zabraňují v létě přehřívání střech. Kromě zmiňovaných výhod zabraňují víření prachu, vytvářejí životní prostor pro hmyz a v neposlední řadě rozkvetlá zeleň působí uklidňujícím dojmem.
Bezpečná úschova kol prioritou
S rozvojem cyklistické dopravy a rozšířením počtu elektrokol nabírá na důležitosti také bezpečné uložení a parkování kol. Proto mezi další novinky, které zjednoduší přepravu a dojíždění za prací, patří nová úschovna s bezpečnými stojany na kola v budově nádraží ČD v Třinci. Úschovnu se podařilo realizovat díky spolupráci se Správou železnic, která na své náklady prostor upravila a vybavila stojany na kola, speciálním servisním stojanem s pumpičkou a napojila celou místnost na kamerový systém. „Chtěla bych poděkovat oblastnímu řediteli Jiřímu Machovi za velmi vstřícný přístup a jeho týmu za skvělou práci. Vážím si toho, že se Třinci dlouhodobě daří navazovat skvělou oboustrannou spolupráci se státními či krajskými organizacemi, která v jiných krajích není úplně běžná a obvyklá,“ řekla primátorka.
Nové stojany na kolo přibyly i na zastávce ČD Třinec – Konská. „Aby návaznost cyklistické a vlakové dopravy byla v Třinci kompletní, osadili jsme rovněž u nástupiště vlakové zastávky Třinec – Konská stojany na kola pro jejich bezpečné uzamčení. Věřím, že si úschovna i stojany své vděčné uživatele najdou,“ je přesvědčen městský referent mobility a cyklokoordinátor Leszek Gryga. I v případě stojanů město využilo skvělou spolupráci se Správou železnic, která umožnila osadit stojany pod střechu nástupiště na jejich pozemku bezplatně. „U vlakové zastávky Třinec centrum, kterou pravidelně využívá nejvíce cestujících, máme cyklověž, která si svoji klientelu již našla, a nová opatření jako zmíněná úschovna pro kola na nádraží a stojany v Konské rozšiřují možnost přijet na kole k vlaku i cestujícím, kteří využívají právě tyto nástupní body,“ dodal Leszek Gryga.
Podchod pod tratí na ulici Žižkově se změnil k nepoznání
Město ale dlouhodobě myslí i na pěší a na to, aby se po městě dalo bezpečně a příjemně procházet a pohybovat. Jedním z míst, které lidé často negativně hodnotili, byl podchod pod železnicí na ul. Žižkově ve Starém Městě. V minulém týdnu podchod výrazně změnil díky kreativitě dětí ze Základní umělecké školy Třinec svůj vzhled k lepšímu. Tři dlouhá odpoledne žáci ZUŠky pod vedením Beaty Martinkové a Markéty Hlavničkové poctivě pracovali a zkrášlovali stěny podchodu kresbami na téma mobilita v Třinci. „Je krásné vidět, jak téma mobility díky dětské fantazii dostane jasné obrysy, ožije a vytvoří krásné a inspirativní prostředí. Teď jen doufáme, že vandalové ani samozvaní umělci s fixy a spreji nebudou dětem ničit toto bezesporu umělecké dílo,“ vyslovila přání primátorka. I tato akce se neobešla bez velkého zájmu o podporu. „Děkujeme nejen ZUŠ Třinec, ale i společnosti Těšínská stavební, která na vlastní náklady připravila stěny, pořídila štětce a barvy a zajistila ochranný finální nátěr. Je krásné, když se propojí veřejný prostor, podnikatelská sféra a neziskový prostor včetně dětí. Pokud máte čas a chuť, zajděte se na malby podívat. Stojí to za to,“ dodala primátorka.
Spolupráce s podnikatelským sektorem má v Třinci hluboké kořeny a vážíme si toho, že všechny uvedené novinky se v Třinci podařilo zrealizovat na náklady partnerů. „Dobrých nápadů máme v zásobě spoustu a zvláště mladí lidé přicházejí s množstvím inspirativních vylepšení, ale druhá věc je samotná realizace a financování. Doba je složitá, koronavirus má dopad na rozpočet a obracíme každou korunu, proto jsme vděčni, když se zapojí do vylepšování veřejného prostoru podnikatelská sféra a s realizací či financováním dobrých nápadů pomůže,“ uvedla Věra Palkovská. Veřejný prostor je jeden a je nás všech. Kvalita života ve městě přímo závisí i na kvalitě veřejného prostoru a díky našim partnerům se daří tento prostor zkvalitňovat i v době razantního omezování rozpočtů.
V loňském roce proběhl velmi vydaření ročník Týdne Mobility:
Zdroj: trinecko.cz