Zastupitelé se sešli se na svém pravidelném zasedání. Představila se nová ředitelka ZŠ Slezská v Třinci Mgr. Ivana Pinkasová i ředitelka společnosti KaPa Ing. Daniela Buzková


V úterý 18.2.2020 se svém pravidelném  zasedání sešli třinečtí zastupitelé. Hned na úvod před samotným projednáním důležitých bodů se představily dvě nové ředitelky dvou organizací působících na území města Třince . První je nová ředitelka ZŠ Slezská Mgr. Ivana Pinkasová a druhou je ředitelka společnosti KaPa Ing. Daniela Buzková. My si v následujícím článku probereme 3 zásadní body, které zastupitelstvo projednalo a o kterých hlasovalo.

Palčivým problémem Třince a nejen jeho je parkování, proto se vedení města této otázce intenzivně věnuje hledá možnosti jak tuto problematiku alespoň trochu zmírnit. V loňském byla zpracována Koncepce parkování, která bude vodítkem, jak v této otázce do budoucna postupovat.  Výsledky analýzy a návrhy opatření budou představeny veřejnosti v pondělí 23. března 2020 v sále kina Kosmos.

Dalším z témat na zasedání byla cyklodoprava na třinecku. „Třinec má generel od roku 2012 a od té doby se hodně změnilo, proto bylo třeba generel přizpůsobit potřebám současné doby. V posledních letech zaznamenáváme v cyklodopravě nové trendy, krok po kroku zlepšuje zázemí pro cyklisty a město se pro ně stává stále více přátelštější,“ uvedla primátorka a připomněla, že letos v červnu bude zprovozněna oboustranná cyklostezka ve směru na Český Těšín a blíží se i výstavba cyklostezky, která propojí Třinec s Vendryní. Nový generel cyklistické dopravy zastupitelům představil Martin Krejčí ze společnosti HaskoningDHV Czech Republic, která dokument pro Třinec zpracovávala.  “Chceme i nadále věnovat rozvoji cyklodopravy velkou pozornost a postupně dále vylepšovat podmínky pro cyklisty, aby lidé ještě více využívali kolo nejen pro odpočinek, ale i pro každodenní dojíždění. Prospějí sobě i životnímu prostředí,“ podotkla Věra Palkovská a zároveň oznámila, že se Třinec v květnu připojí k celorepublikové výzvě Do práce na kole!. Iniciátoři kampaně chtějí hravou formou motivovat co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze. Zájemci se mohou registrovat od 1. března do 30. dubna 2020 na stránce www.dopracenakole.cz, kde jsou k výzvě uvedeny veškeré další podrobnosti.

Velmi bolestným problémem se na území našeho města stává jmelí. Je všude, těžko se likviduje  a může se šířit do vzdálenosti až 200m. Šíření jmelí bílého se totiž v posledních letech stává závažným problémem a jeho výskyt lze podle odborníků označit jako kalamitní. Třinec proto spojil síly a ve spolupráci s Třineckými železárnami se rozhodl postupovat v boji proti jmelí na celém území města společně. „Stromy hrají ve městech důležitou roli pro zdraví a celkovou kvalitu života,  proto chceme podniknout všechny možné kroky k jejich ochraně. Vzhledem k tomu, že se jmelí šíří a je třeba ošetřit všechny stromy ve veřejné zeleni včetně těch, co rostou na pozemcích Třineckých železáren, dohodli jsme se s hutí na spolupráci,“ vysvětlila Věra Palkovská. Nutno podotknout že boj proti jmelí není jen záležitostí města Třince ale dalších měst a obcí našeho regionu.

Toto byly zásadní novinky a body které projednávalo zastupitelstvo a na dalším zasedání se radní sejdou po Velikonocích ve středu 15. dubna 2020 

Důležité body které projednávalo zastupitelstvo na video záznamu: