ČTÚ uvedl do provozu dlouho očekávaný srovnávač cen internetu


Český telekomunikační úřad spustil dlouho očekávaný Srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací. Za lehce krkolomným názvem se skrývá celkem obstojný vyhledávač mobilních a internetových tarifů, který tu celé roky chyběl jako sůl.

ČTÚ doposud porovnával pouze mobilní tarify ale pak se nechalo ČTÚ slyšet, že to samé zvládnout také s klasickým pevným internetovým připojením a internetovou televizí.

A tak se pracovalo již dlouho zavedením srovnávači mobilních tarifů i na této žádané novince. Tato novinka má jeden problém, ten si níže rozebereme.

 

Dokonalá služba, která má všechny chyby? Tak trochu. Data vkládají operátoři

Přesně tento neduh a otravné vyjednávání s obchodním zástupcem společnosti X by měl alespoň teoreticky vyřešit právě srovnávač ČTÚ.

Jak je možné, že zná všechny tyto informace o dostupnosti různorodých tarifů na konkrétní geografické adrese? Protože jeho databáze plní přímo operátoři:

Informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb (operátoři, podnikatelé).  A ti také ručí za jejich správnost.

Český telekomunikační úřad

Pokud data vkládají sami operátoři data by měla aktuální a přesná. Opak může být pravdou  

Tady nastává drobný problém. Jak sám telekomunikační úřad zdůrazňuje, data nemusejí být vždy přesná s ohledem na to že srovnávač se nachází v pilotním provozu a data v nich nemusí operátoři vyplnit vždy korektně podle skutečnosti. Má tedy zákazník mít důvodné pochyby?

Český telekomunikační úřad přijal několik desítek hlášení o chybných informacích a všechny postupně prověřuje a sjednává s operátory nápravu.

Český telekomunikační úřad

Výhodou této služby je že data lze vyfiltrovat do skupin. U pevného internetu je to podle rychlosti stahování dat a podle podle FUPu (měsíční spotřeby dat). U televize je to pak podle počtu kanálů, které chcete mít, a nebo podle přesné TV stanice které požadujete (například sportovní stanice, pokud jste např. příznivci sportu, případně stanice určené dětem pokud jste rodič a máte doma malé dítě, které rádo sleduje pohádky.

 

Jak dalece služba funguje se dozvíte v připravovaném videu, na kterém již pracujeme.