Drahá data v Česku? Ne podle paní ministryně Novákové. Prý si za ně lidé mohou sami

Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

Česko má v porovnání s ostatními státy EU jedny z nejdražších dat v Evropě. I premiér Andrej Babiš sliboval že se pokusí o nápravu, jak je vidět na tomto případě, né všichni jsou v hnutí ANO za jedno. Třeba paní ministryně Marta Nováková si to ale nemyslí. Podle paní ministryně si za to můžeme sami. To proto že dle jejího vyjádření kupujeme málo dat u našich operátorů a místo toho raději použijeme Wi-Fi síť a kdybychom si je kupovali ve velkém

To je přesný opak toho co si myslí premiér Andrej Babiš. Přesně tato problematika drahých mobilních dat v ČR stála v roce 2017 místo bývalého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Ten jakýmsi způsobem nepřímo hájil drahá mobilní data a lobboval za naši operátorskou trojku.

Paní ministryně doslova řekla toto: “Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, nepřipojíte se na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější,“ řekla Nováková České televizi.

„Jestliže operátor postaví svoji síť, ta stojí miliardy a potom ji nikdo dostatečně nevyužívá, tak pro toho, pro tu malou skupinku, která to využívá, jsou ta data drahá. To znamená, my potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. To je jedna z cest, která k tomu zlevnění povede,“ doplnila Nováková.

Situace je ale taková, že podle odborníků i opozičních politiků jsou však tyto argumenty absurdní a Nováková se místo na stranu občanů, které by měla zastupovat, postavila jednoznačně na stranu operátorů. Za současné situace na trhu totiž operátory nic nenutí, aby mobilní data zlevnili.
„Paní ministryně Nováková je zjevně další odborník, co maká. Její názory na ceny mobilních dat jsou třeskuté. Rychlá a dostupná data přitom urychlují cestu k modernímu státu. Místo řečí potřebujeme co nejrychleji dalšího mobilního operátora a s ním větší konkurenci na trhu,“ napsal na twitteru místopředseda ODS Martin Kupka

A v podobném duchu se nesl i názor stranického kolegy a šéfa Petra Fialy z ODS, který připomenul pořad České televize Den D, ve kterém se začínající podnikatelé snažili přesvědčit investory, aby investovali do jejich originálních produktů. Mimo jiných v něm vystupovali i dnešní šéf SPD Tomio Okamura a současný náměstek ministryně Novákové na ministerstvu průmyslu a obchodu Ivan Pilný.

 

 

„Zřejmě si spočetli, že pro ně bude výhodnější zůstat s cenami nahoře, trh blokovat a bránit konkurenci. To je pro ně stav, který jim vynáší víc, než kdyby šli s cenami dolů. A proč toto ministryně neřekne, je pro mě otázka,“ komentoval pro Českou televizi slova ministryně Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se proti výrokům Novákové nejprve ostře vymezil. „Výrokům paní ministryně nerozumím a nesouhlasím s nimi. Myslím si, že to bylo opravdu nešťastné vůči spotřebitelům, vůči našim občanům,“ uvedl Babiš pro Novinky.cz.

Později ji ale dal byť jen částečně za pravdu. Na tiskové konferenci po představení Inovační strategie ČR 2019-2030 v pražském Lichtenštejnském paláci Babiš zdůraznil, že vláda dělá vše pro to, aby se cena mobilních dat snížila. Připomněl, že opakovaně jednal s operátory a stále není s cenou spokojen. 

Ministryně průmyslu a obchodu však má podle něj pravdu v tom, že pokud lidé budou více využívat data, pro operátory to může být výhodnější, napsal iRozhlas. „Faktem je, že operátoři argumentují, že mají velké investice,“ dodal Babiš podle iRozhlasu. Naopak vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz novinářů před zasedáním vlády k výrokům Novákové řekl, že jsou absurdní.

Komentář paní ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové pro ČT (Zdroj: Česká televize):