Fototest: Jak fotí Samsung Galaxy S21 Ultra 5G?


Již několik dní testujeme špičkovou vlajku od Samsungu pro letošní rok a shodli jsme se, že letošní Galaxy S21 Ultra je špička ve svém oboru a pro konkurenci bude v mnoha ohledech těžké překonávat parametry. Otazkou ovšem zůstává jak tento telefon za bezmála 35 tisíc pořizuje fotografie?

V krátkosti si zopakujeme hlavní parametry. Telefon se pyšní 6,7 palcovým Dynamic AMOLED 2X displejem s rozlišením 3200×1440 px a jemností 515 ppi. V průstřelu na přední straně najdeme 40 Mpx selfie kamerku s ostřením, která dělá výsledné 10 Mpx snímky.  Displej je po vzoru S20 Ultra lehce zaoblený ovšem i zde korejský výrobce rovná displeje do roviny a pomalu ale jistě se vracíme zpět k rovným displejům. Vzhledem k ukončení produkce řady Galaxy Note se korejský výrobce rozhodl pro podporu dotykového pera S Pen. Přední i zadní stranu kryje Gorilla Glass Victus, záda jsou rovněž vyrobena ze skla. Rám je potom vyroben z hliníku.

Masivní modul fotoaparátu je zapuštěn do těla telefonu a vystupují z něj obrovské objektivy v čele s hlavním 108 Mpx skládájící 9 pixelů do jednoho s výsledným efektem 12 Mpx fotografie. Doplňuje jej 12 Mpx ultrašíro s ostřením, dále 10 Mpx teleobjektiv s 3x zoom a periskop s 10x zoom. Chloubou teleobjektivu je až 100x SPACE ZOOM jak jej nazývá Samsung.

A teď se podíváme na samotné výsledky fototestu. Začneme u hlavního 108 Mpx senzoru HM3 s dílny korejského výrobce, senzor má clonu f1,8. Senzor spojuje 9 pixelů do jednoho čímž vznikají 12 Mpx snímky / 9 Mpx pokud fotíte do 16:9. Letos mu navíc pomáhá laserové ostření, což má za následek detailnější snímky a to hlavně v noci. Senzor má stále problém s ostřením na objekty blízko vašeho objektivu. Snímky jsou krásně prokreslené, dynamický rozsah je v pořádku. Barvy jsou mírně saturovanější (typické pro Samsung telefony). Ostrost je v pořádku. Sem tam se ovšem stane že telefon zaváhá a zaškobrtne a špatně vyhodnotí scénu. Na výběr máte také noční režim, který je skvělý. Hodně pomáhá při focení večer, snímky jsou opravdu hezké, alespoň v mém případě jsem vždy dostal snímek také jaký jsem očekával. Nekonzistentnost ostatních senzoru ku hlavnímu patrně opravili. Co se týče videa. Mám pocit, že v oblasti videa se Samsung meziročně zhoršil. Video je jako takové hezké, ostré nechybí detaily, dynamický rozsah je v pořádku ale na poměry 108 Mpx je video až překvapivě zašuměné. Video lze točit maximálně v 8K/24 fps, což je nesmysl, už kvůli stabilizaci, která zde při tak vysokém rozlišení zrovna dvakrát nefunguje. Pro vytvoření dobrého dojmu před přáteli je to dobrá věc, ale v praxi potřebujete prosluněný den, jaký někdy nedostanete ani v létě za horkých letních dní abyste natočili koukatelné video v tomto rozlišení. Doporučuji přepnout na 4K/60 nebo 4K/30 fps a dostanete výbornou stabilizaci nádherné video, skvělou ostrost.



Zvolna přejdeme na ultraširokoúhlý objektiv. Ten má tradičních 12 Mpx a letos poprvé i ostření, a tím pádem se nabízí možnost fotit makro snímky. Ostřící vzdálenost je zhruba 2 – 2,5 cm, ale občas se stane že uděláte stejnou nebo i lepší fotografii hlavním senzorem. Prostě na makro senzor z telefonu Poco F2 Pro to nemá. Stejnou fotografii jako právě s Poco F2 Pro se mi nepodařilo udělat ani jednou. Noční režim je přítomen i zde stejně jako u zbytku objektivů. Fotografie jsou ostré, v nastavení lze opravit deformaci rybího oka a vykouzlit tak poměrně parádní snímky. Za mě jde o nejlepší šíro ze všech telefonů. Obecně Samsung ultraširokoúhlé fotoaparáty umí a tento případ to je a jen potvrzuje. Video lze točit až ve 4K/60.



A teď si projedeme dva zbývající teleobjektivy. 10 Mpx s 3x optickým zoomem je super. Ostrý mírně saturovanější, výbornou stabilizaci a mnohdy vás překvapí i večer navzdory ubývajícího světla a je to nádherný přechod mezi 3x optickým zoomem a dalším 10 Mpx teleobjektivem s 10x optickým zoomem, který podporuje právě až 100x SPACE ZOOM. Výsledky si můžete prohlédnou v galerii. No že bych nějak jásal ze SPACE ZOOMu to nemohu říct, je to pouze marketingový tahák. Ano lze 100x přiblížit ale barvy a detaily jsou mimo, ostrost a dynamický rozsah chybí, z ruky prostě nemáte šanci vůbec takovou fotku cvaknout. Tady se prostě bez stativu neobejdete. I zde najdete noční režim ovšem i zde platí to co jsem napsat o space zoomu, tedy že udržet telefon nehybně při focení je makačka a bez stativu to prostě nepůjde.

Na přední straně je pak 40 Mpx selfie kamera pro pořizování 10Mpx snímků / 5,8 Mpx při formátu 16:9. Zde je clona objektivu f2.2 Senzor má ostření, takže fotky budou kvalitní i za zhoršených světelných podmínek. Video lze točit maximálně ve 4K/60 fps.

Tak co říkáte zajímá vás tento telefon. Již nyní pro vás chystáme kompletní recenzi, a další srovnání s konkurencí. Tak nás sledujte.

Fotogalerie snímků z Galaxy S21 Ultra 5G:

Testovací video: Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (4K /30fps):

Testovací video: Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (4K /30fps NOC):