Google opět zasahuje. Videoserver Youtube zpřísňuje pravidla pro monetizaci videí.

A je to tady. Vydělávat na Youtube bude od 20. února (pro nové uživatele), pro stávající už v těchto dnech výrazně složitější. Google totiž oznámil další zpřísnění stávajících podmínek pro tzv. Partnerský program. To znamená, že malé kanály, které nedosáhnou na požadovaný počet odběratelů, mohou být odstřihnuty od příjmů.

Youtube zásadně změnil a zpřísnil svá pravidla pro partnerský program už v loňském roce a teď po necelém roce platnosti nových pravidel je mění znovu, a tentokrát přitvrdil. Jen připomeňme, že od loňského dubna platilo pravidlo, že každý učet, který se přihlásil do partnerského programu musel mít min. 10 000 zhlédnutí. To už nyní neplatí. Podle nových nařízení musí každý učet splňovat navíc ještě tyto podmínky: nejméně 1 000 odběratelů a nejméně 4 000 hodin zhlédnutého obsahu za posledních 12 měsíců.

Jak již bylo zmíněno, nových uživatelů žádajících o vstup do partnerského programu se změna týká již nyní. Stávající uživatelé mají čas do 20. Února, pokud tyto podmínky nesplní, firma již znemožní monetizovat videa do doby, než je splňovat budou.

Pak jsou tady další věci, které bude Youtube u kanálů sledovat. Jedná se například o to, zda nešíří spam, či neporušují pravidla autorských práv či nejsou jejich videa často nahlašována jako nevhodná.Podle vyjádření Youtubel lze tedy očekávat, že tato nová pravidla vyřadí z tohoto partnerského programu mnoho kanálů. Na druhou stranu Youtube tvrdí, většina z těchto kanálů (údajně 99%) vydělávala méně než 100 dolarů ročně, a 90% dokonce méně než 2,5 dolaru měsičně.

Krok se dá vykládat jako reakce na kritiku zadavatelů reklam, kteří se v poslední době museli potýkat s tím, že se jejich inzerce zobrazuje v nevhodném kontextu. Připomeňme například loňský skandál s přehráváním britských vládních spotů u videí extremistů či kontroverzi kolem podivných videokanálů pro děti. Některé skandály se ale týkaly i velkých youtuberských jmen.

Na závěr tady máme také příslib Googlu, že ve spolupráci s externími firmami připravuje systém, pomocí kterého budou moci firmy ověřit, že se jejich reklamy na Youtube skutečně přehrávají jen u vhodných videí.