Nokia 6.2 a 7.2: Kulatý foťák a krok stranou


Na veletrhu IFA v Berlíně představila Nokia (HMD Global) nástupce svých chytrých/hloupých telefonů. Ukázala zde Vylepšené modely z loňska modely Nokia 6.2 (2019) a 7.2 (2019) jejich předchůdci (Nokia 6.1 i 7.1) si odbyly premiéru v minulém roce Celkově nám HMD Global naservíroval 5 zajímavých zařízení, 3 tlačítkové polohloupé  telefony a 2 modely spaadjící do segmentu chytrých zařízení a jde právě o tyto dva telefony Nokia 6.2 a 7.2.

První novinka nabízí kvalitní zpracování, tělo je z plastu a záda jsou ze skla. Tady je oproti minulému roku krok zpět resp. stranou. V loni měl model 6.1 celokovové unibody tělo s tenkým měděným rámečkem, který vypadal vskutku stylově a elegantně a doufal jsem v něco podobného i letos.  Naprostá klasika. Displej je velký 6,3 palců a přichází s Full HD+ rozlišením. Chlubí se podporou HDR10 a také moderním výřezem ve stylu kapky nebo písmena „V“. Nokia 6.2 běží na Snapdragonu 636 od Qualcommu a čistém Androidu 9 – Android One pochopitelně nechybí. Na trh sice půjde s Android 9, ta se tam ale příliš neohřeje neboť 10 výrobce slibuje co nejdřív. Paměť je buď 32 nebo 64 GB na úložišti, 3 nebo 4 GB potom po stránce RAM. Jaká ze zmiňovaných paměťových variant půjde na trh se zatím neví.
Baterie není ničím speciální. Nabízí poměrně standardní kapacitu 3 500 mAh a pomalé 10W nabíjení. Proces doplňování energie však probíhá přes USB-C. Čtečka otisků je na zádech, kde byste ji asi čekali. Fotoaparáty má Nokia 6.2 tři. Designéři je seskupili do zajímavého kruhového modulu. Jde o hlavní 16Mpx fotoaparát, širokoúhlý 8Mpx a doplňkový 5Mpx. Přední selfie kamerka slibuje 8 Mpx.

Druhá chytrá novinka je o něco větší zvíře. I když větší jen uvnitř, těla telefonů jsou totiž naprosto totožná, až na nápis „Zeiss“ u fotoaparátu silnější Sedmičky. Displej je tak totožný 6,3palcový LCD panel s rozlišením Full HD+, podporou HDR10 a také kapkovitým výřezem. Pod kapotou se však dějí jiné věci. Tepe tu čipset Snapdragon 660 od Qualcommu, znatelně lepší než jeho příbuzný 636. Paměť můžete mít buď 64 nebo 128 GB a RAM 4 nebo 6 GB. Operační systém je samozřejmě Android 9 s posilou Android One.

Oba telefony mají také sluchátkový audiojack a NFC, což asi nebude s podivem, stejně jako přítomnost novějšího USB-C. Rychlonabíjení však neumí ani Nokia 7.2 a tak stejnou 3 500mAh baterii budete nabíjet jen 10 W. Zlepšení však přišlo u fotoaparátu. Širokoúhlý i hloubkový zůstal (8 a 5 Mpx), změnil se jen hlavní. Ten má nyní 48 Mpx, clonové číslo f/1.8 a optiku od Zeiss. Přední kamerka má rozlišení 20 Mpx a rovněž se na ní podílel Zeiss. Kruhový fotomodul na zádech pochopitelně zůstal – trend je holt trend.

České ceny ani dostupnost na našem trhu zatím bohužel neznáme, můžeme tak alespoň předpokládat z cen v Evropě. Nokia 6.2 ve variantě 3 + 32 GB stojí 199 eur (asi 5 200 korun), ve vyšší konfiguraci 4 + 64 GB už za telefon zaplatíte 249 eur (asi 6 500 korun). V nabídce je černá a modro-stříbrná. Zato Nokia 7.2 začíná na ceně 299 eur (asi 7 800 korun) a prodávat se bude v černé, zelené a zmíněné modro-stříbrné. Dostupná by měla být ještě v září, avšak Nokia 6.2 dorazí na první evropské trhy až v říjnu.

Načítám přehrávač

 

Načítám přehrávač