Podvod na zákazníka? Ne tak docela, jen otřepaná reklamština českých operátorů


Abychom si vše ujasnili hned na začátku. Vše se datuje již pár let nazpět když asociace pro certifikaci siti 3gpp (Third generation partners project) standardizovala podobu sítě 5. generace a zdálo se, že vše bude v pořádku. Následně byla ohlášena aukce kmitočtů Českým telekomunikačním úřadem, která se několikrát odsunula a odsunula. Pak došlo na postu ředitele ČTU k výměně předsedy rady ČTU pana Jaromíra Nováka, kterého nahradila ke konci ledna 2020 po jeho rezignaci Hana Továrková. Několikrát došlo k úpravám podminek samotne aukce a tady se pomalu dostáváme k jádru dnesniho tematu.

Aukce byla sama o sobe naprosto chaotická a nikdo nevěděl jak dopadne. Cekal se prichod noveho 4.operatora ktery se ovsem nenašel. Nakonec se aukce po mnoha odkladech uskutečnila byť s mnoha změnami které by se jistě za pana Novaka nestaly.

Naši čeští operátoři však ještě v době před aukcí prišli s velmi lákavou nabídkou rychlého 5G připojení. Ptáte se jak je to možné když samotné frekvence pro provoz sítě 5G nebyly vydraženy? Odpověď zní. Klamavá obchodní praktika.
Vše spočívá v tom, že všichni z české operátorské trojky jen vylepšili stávající 4G LTE sítě a posílí vysílače, případně jednotlivá pásma spojily a tím jakoby uměle vytvořili 5G. Ono co si budeme povídat, mít marketing postavený na složitém vysvětlení lidem ohledně spojeni pasem jednotlivých vysílačů by asi kýžený efekt nemelo. Jednodušší variantou navíc s jistotou úspěšného prodeje je pojmenovat to tak na co lidé čekají a co se bude prodávat jako housky na krámě.

A tak jak T-Mobile tak O2 tak český Vodafone začali spojování pásem vysilaci nazývat prostě 5G. Kýžený efekt se dostavil, zákazníci chtěli to nejlepší co jim mohl operátor nabídnout a přitom vůbec netušili že jim operátoři podstrkávají v podstatě přeznačené 4G LTE jen na vyšších rychlostech a s vyšší kapacitou.

A my se ptáme. Jde o podvod nebo nebo je přechytralost našich českých operátorů. No pravdou je, že to je i není podvod. A zároveň jde o přechytralost operátorů. Protože zákon nedefinuje co smí a nesmí být pojmenováno jako sítě 5G a tak naši operátoři opět vyzrály nad českým zákonem. Je pravdou, že jde z právnického hlediska o klamavou obchodní praktiku, kterou si zákazník nemá šanci nikde ověřit. Na druhou stranu ČTU jako orgán činný v oblasti telekomunikací dělá mrtvého brouka a klidně nechá operátory prodávat své služby, které nejsou tím, za co se vydávají a tím de-facto kryje operátory a děla tím ze sebe v uvozovkách spolupachatele.