Abychom si vše ujasnili hned na začátku. Vše se datuje již pár let nazpět když asociace pro certifikaci siti 3gpp (Third generation partners project) standardizovala podobu sítě 5. generace a zdálo se, že vše bude v pořádku. Následně byla ohlášena aukce kmitočtů Českým telekomunikačním úřadem, která se několikrát odsunula a odsunula. Pak došlo na postu ředitele ČTU k výměně předsedy rady ČTU pana Jaromíra Nováka, kterého nahradila ke konci ledna 2020 po jeho rezignaci Hana Továrková. Několikrát došlo k úpravám podminek samotne aukce a tady se pomalu dostáváme k jádru dnesniho tematu.

Aukce byla sama o sobe naprosto chaotická a nikdo nevěděl jak dopadne. Cekal se prichod noveho 4.operatora ktery se ovsem nenašel. Nakonec se aukce po mnoha odkladech uskutečnila byť s mnoha změnami které by se jistě za pana Novaka nestaly.

Naši čeští operátoři však ještě v době před aukcí prišli s velmi lákavou nabídkou rychlého 5G připojení. Ptáte se jak je to možné když samotné frekvence pro provoz sítě 5G nebyly vydraženy? Odpověď zní. Klamavá obchodní praktika.




Vše spočívá v tom, že všichni z české operátorské trojky jen vylepšili stávající 4G LTE sítě a posílí vysílače, případně jednotlivá pásma spojily a tím jakoby uměle vytvořili 5G. Ono co si budeme povídat, mít marketing postavený na složitém vysvětlení lidem ohledně spojeni pasem jednotlivých vysílačů by asi kýžený efekt nemelo. Jednodušší variantou navíc s jistotou úspěšného prodeje je pojmenovat to tak na co lidé čekají a co se bude prodávat jako housky na krámě.

A tak jak T-Mobile tak O2 tak český Vodafone začali spojování pásem vysilaci nazývat prostě 5G. Kýžený efekt se dostavil, zákazníci chtěli to nejlepší co jim mohl operátor nabídnout a přitom vůbec netušili že jim operátoři podstrkávají v podstatě přeznačené 4G LTE jen na vyšších rychlostech a s vyšší kapacitou.

A my se ptáme. Jde o podvod nebo nebo je přechytralost našich českých operátorů. No pravdou je, že to je i není podvod. A zároveň jde o přechytralost operátorů. Protože zákon nedefinuje co smí a nesmí být pojmenováno jako sítě 5G a tak naši operátoři opět vyzrály nad českým zákonem. Je pravdou, že jde z právnického hlediska o klamavou obchodní praktiku, kterou si zákazník nemá šanci nikde ověřit. Na druhou stranu ČTU jako orgán činný v oblasti telekomunikací dělá mrtvého brouka a klidně nechá operátory prodávat své služby, které nejsou tím, za co se vydávají a tím de-facto kryje operátory a děla tím ze sebe v uvozovkách spolupachatele.