RECENZE mobilního telefonu iPhone 13 Mini: Prcek s velkým srdcem


Letošní generace iPhonů od společnosti Apple výrazně něčím nepřekvapila. Zaběhnutý design, který nenadchne ani neurazí. Milovníky kompaktních telefonů ale nadchne nové specifikace, kterými iPhone 13 mini zase o kus posouvá kupředu. Pojďme se podívat na něj v dnešní recenzi.

 

Obsah balení

V balení opět nalezneme to nejnutnější. Kromě samotného zařízení balení ukrývá nabíjecí kabel s usb-c koncovkou a sadu manuálů. Apple stickerky samozřejmě nechybí a je vidět že Apple již dodává k méně prémiovému zařízení už jen jednu.

 

Design a zpracování

Jak jsem již zmiňoval iPhone 13 mini oproti iPhonu 12 mini neprošel výraznou změnou. Kromě odlišně uspořádaného modulu fotoaparátu na diagonální uspořádání se jedná o skoro totožné zařízení. Apple jen mírně posunul boční tlačítka na zap/vyp a změnu hlasitosti tak aby nepasovali na kryty k předešlému modelu telefonu což mi přijde velice tzv. vyčůrané. Mimo to si tedy budete muset koupit nový kryt za nemalé peníze. Well done konstruktérům z Applu. Na zpracování opět ale žádné výhrady nemám. Tělo telefonu jako vždy vypadá fantasticky a nikde nevrže ani se neprohýbá. Jediná menší vada je že opět na mé zvolené černé variantě, že nechává výrazné otisky prstů. Kdo používá kryt tak tuto nepříjemnost řešit nemusí. Pokud však svého miláčka rádi bez obalu, zvážil bych koupi jiné barevné varianty např. bílé či světle modré. Telefon jinak perfektně padne do  mé malé ruky a skoro jej ani necítíte díky malé hmotnosti, která činí 140g.

Displej a výkon

Apple opět zvolil kvalitu. Displej zdobí super retina OLED panel o velikosti 5,4 palců s rozlišením 2340x 1080 při 476 pixelech na palec. Má tedy o něco lepší rozlišení na plec než jeho konkurenční pokrevní bratr IPhone 13. Oba telefony jak IPhone 13 mini tak IPhone 13 obsahují také:

 • HDR displej
 • True Tone
 • Široký barevný rozsah (P3)
 • Haptic Touch
 • Kontrastní poměr (typický) 2 000 000:1
 • Maximální jas (typický) 800 nitů; v HDR 1200 nitů
 • Oleofobní úprava proti šmouhám
 • Podpora současného zobrazení více jazyků a znaků

Samozřejmě tyto funkce krásně zní ale využije je obyčejný smrtelník. Jistě že ano. Nejdůležitějšími funkcemi jsou Haptic touch, nástupce 3D Touch, který zaběhlé uživatele Apple zařízení svými zkratkami a zúčelnění aplikací. Druhou nejzásadnější změnou je větší jas za světla  než u mladší brášky iPhonu 12 mini. 

Výkon

Telefon je osazen nejnovější čipem A15 Bionic se 6 jádrovým CPU se 2 výkonnostními jádry a 4 úspornými jádry a 4jádrové GPU. Telefonu nechybí svižnost, lehkost a nezaznamenal jsem v běžném používání žádné výkonnostní problémy. Co se týče hraní her nebo náročnějších funkcí nemusíte se bát. Výkon nabídne na několik let dopředu a určitě po 2 letech nebudete muset kupovat nového mazlíčka.

Fotoaparát a video

Nově má telefon diagonální uspořádání fotoaparátu. Podání barev a ostrost snímku zajišťuje klasický a širokoúhlý fotoaparát s 12 MP foto soustavou s optickou stabilizací. Zoom můžeme posouvat na velice chytrém kolečku od 0,5x až do 5x zoomu. Portrétní režim a noční focení nesmí chybět a focení posouvá zas o kus dál profesionálním fotografiím. Nově můžeme fotografovat ve zvolených stylech, které jsme v minulosti museli zvolit až v úpravě fotografií.

Nahrávání videa zvládá telefon od HDR dolby vision a rozlišením až 4K při 60 fps až po klasické 720hp HD při 30 fps. Nově zde nalezneme filmařský režim nahrávání videí s malou hloubkou ostrosti v rozlišení 1080p.

 

Baterie

Největší proměnou od minulého modelu právě baterie, která byla iPhonu 12 mini velice vyčítána. Proto i zákazníci o tento typ zařízení neměli zas tak tolik zájem. Teď Apple ale staví 13 mini do nové situace. Parametrově se kapacita tolik nemění obsahuje 2406 mAh. Telefon v pohodě v běžném režimu používání vydrží celý pracovní den a ještě mi průměrně na telefonu zbyde kolem 35% kapacity baterie.

Ostatní funkce

Apple nabízí mnoho využití a jeho app store je nabitý těmi nejmodernějšími aplikacemi co dnešní svět může nabídnout Kromě aplikací telefon umožňuje platbu platebními kartami pomocí Apple Pay. Dalším standardem je využití Face id technologie, kterou známe z předchozích iphonů. Rozdílností je menší výřez než u ostatních iphonu, který na vzhledu není zas tak zásadní vliv ale ve funkci trošku ano. Bohužel, úhel snímání obličeje je menší a někdy, když je telefon dál než byste chtěli, budete se muset trošku naklonit. Jako jeden ze zástupců nově řady applu mi ani nechybějí 5G síť, E-sim atd.

 

Závěrečné shrnutí

V této cenové relaci, která se pohybuje okolo 20 tisíc korun sežene specifikací mnohem lepší telefony. Telefon je určen jako výkonný kompakt pro lidi, který nepotřebují velký displej ale něco co jím každý den pomůže kvalitně a svižně pomáhat se svými rutinními úkony. Ne každému padne do oka, ale komu ano tak si jej zamiluje.

Testovací záběry z telefonu iPhone 13 Mini (NOC) 4K/30 fps: 

Načítám přehrávač

 

Testovací záběry z telefonu iPhone 13 Mini (NOC) 4K/60 fps: 

Načítám přehrávač

 

Plusy (+):

 • Baterie
 • Výkon CPU
 • Fotoaparát
 • Zpracování

 

Mínusy(-):

 • cena
 • pro někoho malý displej