Revoluce, která se nepovedla. Po fiasku u Nokie 9 PureView končí Light s mobily


Je to tady. Dlouho se čekalo jak se k problému postaví samotný dodavatel “revolučního” fotočipu který měl tolik oslnit nádhernými až dechberoucími snímky, a jaký byl výsledek? Fotky průměrné, post-processing otřesný, podpora – no to raději bez komentáře. Chápu že někomu mohou přijít tato slova silná na firmu která měla začít foto revoluci a kterou dá se říct odrovnal ne pokročilý hardware, ale hrátky se softwarem a skládání několika pixelů do jednoho (pixel binning a nona binning). Taková je bohužel realita. Když jsme se v roce 2015 dozvěděli o revolučním fotoaparátu Light L16, řekli jsme WAU, to bude revoluce, Tehdy ještě neexistovala žádná technologie na SW skládání několika pixelů do jednoho snímku, ale když potom HMD  Global ohlásil pro Nokii 9 PureView 5 snímačů od této společnosti jásali jsme.

Bohužel pak následovaly testy a porovnání s ostatními vlajkovými foťáky a přišla krutá  pravda a studená sprcha, která nás šokovala. Fotky s bídou dotahovaly kvalitu fotek z roku předtím. Některé mobily střední třídy podávaly lepší výkony než Nokia 9, což úplně v pořádku nebylo. O to větší zklamání následovalo několik měsíců po vydání telefonu. Nokia se snažila hasit požár jak to jen šlo, bohužel SW fotoaparátu byl tak vázán na čip že bez úzké spolupráce s firmou Light to prostě nešlo.

Nokia dělala co mohla, až nakonec postupem času snahu vzdala. Čekali jsme dlouho než se změny které Nokia ohlásila že opraví vůbec dostaly do samotného telefonu. Navíc Nokia 9 PureView je pro HMD Global dá se říct prokletá. Čekalo se na opravu foťáků a pak na novou verzi Androidu, který zase nebyl správně odladěn.

Firma se již před časem nechala slyšet že bude spolupracovat i s dalšími výrobci mobilů jako je Xiaomi nebo Samsung. Až nastal den “D”. Firma Light ohlásila v tiskové zprávě, že končí v mobilním segmentu a zaměří se na chytrá auta. Znamená to, že se dalších “pokročilých” fotočipů od této firmy nedočkáme a to je možná i dobře

Zdroj: dpreview.comlight.co