Stát zvažuje možnost postavit síť 5G sám, bez účasti českých operátorů.


Pásmo 700 MHz, nebo-li druhá digitální dividenda, se má dražit v roce 2019. Existuje ale i možnost, že se nic dražit nebude a síť spolu s telekomunikačním partnerem rozjede přímo stát. Naplnily by se tak současně i požadavky ministerstva vnitra, které požaduje vyhradit část frekvencí pro potřeby bezpečnostních složek.

Server Lupa.cz uvedl, že získal materiál (návrh) zpracovaný člověkem, který dříve působil na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Současné ministryni Martě Novákové se prý návrh zamlouvá. Projekt pojmenovaný 700NET obsahuje návrh na vytvoření státního podniku, do kterého by stát vložil frekvence a za účasti joint-venture partnera by síť vybudoval.

Vznikne konkurence pro tři české operátory?

Jako potenciální partnery jmenuje návrh CETIN, ČEPS Invest, ČEZ Distribuci, Sitel nebo francouzský Orange. Stát by následně síť pronajímal, stejně jako to dělají O2, T-Mobile a Vodafone. Jedním z důvodů a argumentů pro návrh je totiž zjevně neutěšená situace tuzemských virtuálních operátorů, kteří sice mají možnost si síť pronajmout, ale kvůli podmínkám síťových operátorů, je tato možnost pro většinu virtuálů nedosažitelná, finančně velmi nákladná a konkurence neschopná.

To, že máme soutěžní problém přiznává nikoli neformálně i ČTÚ:

S projektem 700NET proto určitě nebudou souhlasit právě síťoví operátoři, jelikož by jim mohla přibýt nevítaná konkurence. Lze proto očekávat všemožné stížnosti na narušení hospodářské soutěže, nepřípustnou veřejnou podporu a další obstrukce. Stejně jako se síťovým operátorům nelíbí případné zvýhodnění nového hráče v podmínkách aukce.

Síťoví operátoři na jednu stranu namítají, že projekt 700NET by přinesl přinejmenším zpoždění výstavby sítí 5G. Na druhou stranu, lze konstatovat, že tuzemští operátoři svými FUPy zařízli i potenciál LTE, takže průměrný zákazník, který stáhne 1,5 GB měsíčně by smutnil nemusel.