Surface Duo 2: Reparát, který stejně u nás neoceníme


  • Skládací telefon vylepšuje všechny problémy svého předchůdce
  • Má odpovídající procesor, fotoaparáty i další výbavu včetně 5G
  • Stejně neskromná je i jeho cenovka

Microsoft ukazuje, že to s mobily myslí opravdu vážně a že nejde jen o plané sliby řeči typu možná…. Nehodlá ale ovládnout masy, spíš se hodlá zaměřit na určitou skupinu uživatele, kteří hledají něco trochu jiného a rádi by se odlišili. Přesně tak působila první generace skládačky Surface a druhá v nastaveném trendu pokračuje. Změny se však týkají hlavně věcí, které neměla jednička dotažené do konce, jako je použitý procesor, fotoaparát nebo displej. Začněme displejem, respektive displeji. Ty jsou zde dva, mají úhlopříčku 5,8″ a rozlišení 1 344 × 1 892 pixelů. Používají technologii OLED a disponují 90Hz obnovovací frekvencí, konkurence má i 144Hz ale buďme rádi za oněch 90Hz. Na rozdíl od skládacích Samsungů je uprostřed pant, takže výsledný displej s úhlopříčkou 8,3″ má uprostřed malou mezeru, která nemusí každému vyhovovat.

Aplikace se tomu ale mohou přizpůsobit. Jako příklad uvádí Microsoft vlastní aplikace Teams a Outlook, které jsou na takové rozložení displejů připravené a náležitě ho využívají. Jestli budou stejně aktivní i ostatní vývojáři, je zatím otázkou. Displej je na okrajích zaoblený. Není to jen samoúčelný designérský výstřelek, ale můžete díky tomu sledovat notifikace, i když je telefon zavřený, což může být velmi praktické.

Další velká změna se odehrála v oblasti fotografování. Základní snímač doprovází ještě čočky pro širokoúhlé snímání a teleobjektiv pro přiblížené záběry. Všechny tři snímače mají shodné rozlišení 12 Mpx. I zde přijde ke slovu dvojitý displej: na jedné části máte hledáček, na druhé pořízené snímky.A do třetice tu máme změnu čip. Snapdragon 888 už nejspíše nikoho neurazí, stejně tak se dodala dnes tak hojně propíraná podpora 5G sítí. Tedy pokud je otevřený. Vylepšeny byly i dvě drobnosti, které u „jedničky“ zamrzely: přibylo NFC a podpora bezdrátového nabíjení ve standardu Qi. A nezapomnělo se ani na podporu práce s perem z řady Surface Pen. Surface Slim Pen 2 by dokonce mělo jít připojit k telefonu magneticky.

Vylepšení se týká i systému, kterým bude v tomto případě Android 11. Jeho úpravy se týkají nejenom produktivity, ale i zábavy. Microsoft kupříkladu tvrdí, že 150 různých her je uzpůsobeno na to, že běží na jedné půlce, zatímco ta druhá slouží jako virtuální ovladač.

Zní to až příliš pozitivně? Problém by mohla být kapacita baterie 4340 mAh. Zařízení má být tedy pouze jednodenní. Další problémy mohou nastat v oblasti dostupnosti. Pro americký trh byla určena částka 1 500 dolarů, což je s českou daní skoro 40 tisíc korun. Zatím však nepadlo žádné slovo o dostupnosti mimo USA. Tam se Surface Duo 2 začne prodávat už 5. října, společně s oficiálním startem Windows 11.