Třikrát sláva. Stavba třetího úseku začne už letos na podzim


Historická chvíle, na kterou roky čekají nejen Třinečané, ale především obyvatelé Ropice, Stříteže a Hnojníku, se blíží. Ministr dopravy Vladimír Kremlík dnes (ve středu) po poledni v Neborech deklaroval, že stavba třetího úseku obchvatu mezi Třanovicemi a Nebory začne co nejdříve po podpisu smlouvy s vítězným zhotovitelem, který vzešel z výběrového řízení. Prohlášení symbolicky potvrdil výstřelem ze startovací pistole.
„Jsem rád, že dnes (ve středu) můžeme symbolicky za účasti Ředitelství silnic a dálnic zahájit stavbu, i když musíme dokončit ještě několik drobných kroků,“ potvrdil ministr dopravy Vladimír Kremlík. Jedním z nich je samotný podpis smlouvy mezi Ředitelstvím silnic dálnic s vítěznou firmou EUROVIA a druhým dokončení vyvlastňovacích procesů k poslednímu pozemku, aby stavba mohla bez problémů pokračovat.
ŘSD je připraveno zahájit stavbu v říjnu letošního roku v Neborech. „Momentálně čekáme na podpis smlouvy ze strany zhotovitele. Pak ji obratem podepíšeme my, hned poté pošleme zhotoviteli výzvu k zahájení stavby a budeme připravovat staveniště k předání stavby. Předpokládáme, že začneme stavět v průběhu října, jak jsem v srpnu při návštěvě Třince slíbil paní primátorce,“ řekl pověřený ředitel ŘSD Radek Mátl.
„Děkuji, že ředitel ŘSD i pan ministr drží slovo. Výstavba třetího úseku je pro náš region naprosto klíčová. Výjezd z obchvatu v Neborech na Ropici a na Střítež je velmi problematický, stalo se tu za necelé dva roky už více než třicet nehod, mezi nimi i jedna smrtelná. Tady už nejde jen o to dostat se rychle z místa A do místa B, ale hlavně o to dostat se tam bezpečně. Obchvat Třince má dopad na život v celém regionu nejen z pohledu bezpečnosti, a i z pohledu životního prostředí,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská, která předala ministrovi dopravy gorolskou „ciupagu“, neboli sekerku, a sklenici medu. „Ciupagu dostal pan ministr symbolicky, kdyby chtěl někdo takzvaně házet klacky pod nohy, a med je na nervy,“ dodala s úsměvem primátorka, která se v záležitosti obchvatu Třince angažuje už od roku 2006  jako členka pracovní skupiny vedené náměstkem ministra dopravy ČR a o dokončení třetího úseku dlouhodobě usiluje.

 

Dlouho očekávaný třetí úsek přeložky silnice I/68 Nebory – Třanovice v délce 5 400 metrů má navázat na obchvat Třince zprovozněný na podzim roku 2017. Zmiňovaný úsek přeložky silnice I/68 Třanovice–Nebory společně s úseky Nebory–Oldřichovice–Bystřice vytvoří nové pokračování silnice I/11 od dálnice D48 až po státní hranici se Slovenskem a definitivně dořeší plynulé propojení od Mostů u Jablunkova po  Třanovice, čímž se obcím v našem regionu značně uleví. Hotovo by mělo být podle předpokladů do 32 měsíců od zahájení stavby.

Veškeré technické informace ke stavbě Třanovice – Nebory se můžete dovědět z přiloženého letáku, který zpracovalo Ředitelství silnic a dálnic.

O výsledku výběrového řízení stavby a návštěvě ministra Kremlíka informovala i Česká televize:

Zdroj: trinecko.cz, Česká televize