Třinec obsadil 4. místo v soutěži Město pro byznys ČR


Po titulu Město pro byznys Moravskoslezského kraje zabodoval Třinec i v celorepublikovém měřítku. Skvělou kombinací přívětivého přístupu veřejné správy k podnikatelům a kvalitními podmínkami pro podnikání si ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys vybojoval mezi 205 obcemi s rozšířenou působností 4. místo v rámci České republiky.

„Mám velkou radost, že jsme mezi nejlepšími v rámci ČR a vážím si toho, že se nám podařilo potvrdit pověst města přívětivého k podnikatelům i v celorepublikovém srovnání. Těší mě, že o skvělém výsledku spolurozhodlo i ekonomické hospodaření Třince. Města tu nejsou od toho, aby podnikala, ale od toho, aby uspokojovala potřeby občanů a zároveň se chovala jako dobrý hospodář. Hlavně abychom teď ustáli složité období, kdy peněz nebude tolik. Musíme rozhodnout, co je teď zbytné a co nezbytné pro rozvoj města,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská. „Podnikatelskou sféru podporujeme dlouhodobě a výsledek je určitě postavený na třech pilířích. Tím prvním je kontinuita a stabilita, to je základ pro jakýkoliv úspěch města. Dalšími jsou i spolupráce a partnerství, což se projevuje i v kritériích výzkumu. Velmi si považujeme partnerství jak s Třineckými železárnami jako dominantním podnikem, tak i s ostatními firmami na území města,“ dodala primátorka.

Srovnávací výzkum Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, hodnotí podle 22 kritérií podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V letošním ročníku analytici zaměřili ještě větší pozornost na kategorii přístup veřejné správy, kterou mohou radnice svými aktivitami přímo ovlivnit. Cílem bylo více zohlednit fakt, že Město pro byznys musí být také místem, kde se dobře žije nejen podnikatelům, ale i jejich rodinným příslušníkům.

V části výzkumu, který hodnotí podnikatelské prostředí, bodoval Třinec vysokým růstem počtu ekonomických subjektů a uspěl i díky nízké nezaměstnanosti s nejvyšším podílem malých a středních firem v obci. Město si zasloužilo umístění i výbornými výsledky v oblasti přístupu veřejné správy. Konkrétně se jedná o v regionu nejvyšší scóring úředních hodin, velmi nízké výdaje radnice na dluhovou službu nebo vysokou likviditu. Naše město vynakládá také nadprůměrné finanční prostředky na oblast vzdělávání a na veřejnou dopravu. Podnikatelé jsou také spokojeni se vstřícností a ochotou při řešení problémů i s kvalitou elektronické komunikace.

 

Zdroj: trinecko.cz