Třinec si dnes připomíná 17. listopad. Konají se happeningy, vzpomínkové akce i promítání v kině zdarma


Dnes 17. listopadu si připomínáme den boje za svobodu a demokracii. V mnoha městech po celé republice si lidé připomínají toto velmi významné datum a právě dnes proběhl happening před KD Trisia v Třinci kde si lidé položením svíčky připomněli 17. listopad 1989. Zazněla mimo jiné také Modlitba pro Martu v podání pěveckého sboru Martinů. Po skončení happeningu následovalo promítání snímku Skřivánci na niti.

Osudové příběhy se během listopadu 1989 nepsaly jen v Praze. Lidé se bouřili a zapojovali do boje proti totalitě napříč celou republikou. Často i přesto, že jim hrozil postih a režim je i jejich blízké šikanoval. Do protestů se zapojila česká města i venkov. Místní hrdinové třeba jen malým gestem pomohli ke svobodě nebo inspirovali a dodali odvahu ostatním. Zapojila se například prodavačka z Tábora, vlajkonoš z Pardubic nebo učeň z Teplic.

Nový Jičín: Akvaristé, kteří odmítli čekat

Miroslav Urban v listopadu 1989 protestoval zahalený v černém, se svíčkou v ruce s partou pěti přátel na novojičínském náměstí. S Vlastimilem Šimíkem a Antonínem Formanem založil v Novém Jičíně klub akvaristiky a právě tam přátelé diskutovali o politice. Později mezi lidmi šířili petici Několik vět. Urban také nahrával a distribuoval záznamy z vysílání Svobodné Evropy.

V následujícím videu se podívejte na úryvek písně Modlitba pro Martu v Třinci:

Zdroje: Česká televize / ct24.cz