Už brzy se má obnovit spolupráce mezi Huawei a americkými partnery


Když se v květnu firma Huawei dostala na černou listinu v USA, způsobilo to jisté obavy. Firma aspirující na post největšího světového výrobce mobilních telefonů by rázem přišla o potřebné čipy a také operační systém Android se službami od firmy Googl, protože by s ní nesměly žádné americké firmy obchodovat. Dnes už je všechno jinak a za dva až čtyři týdny by se měly obchodní vztahy obnovit, informuje Reuters.

Takto by mohl dle dostupných informací vypadat nový Huawei Mate 30 Pro
Takto by mohl dle dostupných informací vypadat nový Huawei Mate 30 Pro

Květnové rozhodnutí přišlo velmi náhle formou prezidentského dekretu s okamžitou platností. Prezident Trump tehdy argumentoval bezpečnostními obavami, ale zpětně se ukazuje, jako by hlavním motivem byla spíše vyjednávací síla v obchodních záležitostech.

Už druhý den po svém prohlášení prezident otočil a zákaz zmírnil tím, že umožnil americkým firmám požádat o výjimku, která zajistí možnost obchodovat s Huawei ještě po dob následujících 90 dní. Po posledním jednáním s čínským prezidentem na summitu G20 v japonské Ósace začátkem července už Donald Trump oznámil, že se postoj vůči Huawei zmírní a nyní už se pracuje na nově stanovených podmínkách. Ty vstoupí v platnost před vypršením dříve stanového 90 denního odkladu, čímž se nenaruší kontinuita obchodování.

Podle informací Reuters aktuální probíhá udělování licencí a ladí se podmínky, za kterých bude USA a Huawei spolupracovat. Na americký trh se mohou vrátit výrobky Huawei, čínská firma zas dostane americké čipy a software, ale obchody nesmí představovat kybernetické riziko pro USA. Zůstává ale nezodpovězenou otázkou, co konkrétně se za toto riziko považuje a kde je hranice toho, na čem se americké firmy ve spolupráci s Huawei mohou podílet a co už je za pomyslnou hranou. Rozhodovat o tom budou americké úřady.