V pořadí už třetí generace Galaxy FOLD 3 přináší řad vylepšení, které uceluje ochrana proti vodě.


Tento rok se jihokorejský Samsung pořádně předvedl navzdory tomu že o den dříve jej předběhl čínský výrobce Xiaomi. Samsung ukázal hned 5 produktů a my si dnes představíme první z nich. Nemůžeme začít ničím jiným než Samsung Galaxy Z FOLD3.

Samsung se letos poměrně dost zaměřil na nedostatky a neduhy z minulých generací a letošní generace byla spíš o dotahování a vylepšování toho co potřebovalo dokončit. Řeč je například o ergonomii, kdy je zmenšila tloušťka zařízení a nyní je přímo radost jej nosit v ruce. Příjemně se drží i navzdory tloušťce, která se právě od minulé generace ztenčila o zhruba 2 mm. Z LOD 3 patří jednoznačně k vrcholu toho co Samsung aktuálně může nabídnout.

Hlavní tahák u tohoto zařízení bude displej. A ne jen jeden, ale rovnou dva. Naštěstí lze oba používat plnohodnotně k práci a produktivitě. Menší vnější displej má 6,2palcovou úhlopříčku a vnitřní ohebný panel je vybaven 7,6palcovou úhlopříčkou. Oba displeje poté sdílí většinu vlastností. Zobrazovače využívají technologie Dynamic AMOLED a chlubí se také až 120Hz obnovovací frekvencí. Pouze vnitřní displej je ovšem typu LTPO. Externí panel má poté stále HD+ rozlišení a větší Quad HD+, avšak hustota pixelů je stejná.

Zařízení tohoto typu vždy působí už na pohled křehce, což se snaží Samsung vyvrátit. Mám zde tak například sklo Gorilla Glass Victus, které chrání vnějšek telefonu. Zajímavá je určitě také ochrana proti vodě dle certifikace IPX8 a telefon se tak řadí k prvním voděodolným ohebným telefonům na světě. Všechny součástky telefonu jsou pak zasazeny do nového a daleko pevnějšího hliníkového rámu Armor. Snaha o zvýšení odolnosti je aplikována i u fotoaparátů, které kryje nové sklo Gorilla Glass DX, které se kromě ochrany senzorů specializuje i na dobré optické vlastnosti, jako je třeba co nejvyšší propustnost světla. Což rozhodně kvitujeme.

U fotoaparátů se ještě zdržíme, protože ty mají být chloubou každého vlajkového telefonu v této cenové relaci. Je velká škoda, že zde Samsung z velké části využil fotoaparáty z předchozí generace, konkrétně celý modul se senzory na zádech je vlastně stejný. Uživatelé určitě nedostanou špatné fotky, tady není potřeba mít obavy, ale za nejvyšší cenu by člověk prostě čekal to nejlepší, a tak to v tomhle ohledu prostě není a ku příkladu třeba S21 Ultra je na tom podstatně lépe. Konkrétně tak na zádech dostaneme trojici 12Mpx snímačů, které obstarají fotky ultra širokoúhlé, standardní nebo 2x optický zoom. Zajímavější je to v oblasti selfie kamerek, kde sice ve vnějším displeji nalezneme znovu 10Mpx snímač jako u předchůdce, ale nově se přidává 4Mpx snímač, který je přímo v ohebném displeji a fotky jsou tak pořizovány skrz displej. Výrobce zde používá tuto technologii poprvé a uvidíme později v recenzích, jak si s ní poradil. Už teď ale neoslní ty 4 Mpx, tady mám obavy to bude v recenzích bída a výrobce za něj rozhodně sklidí kritiku.

V oblasti hardwaru ale nejsou žádné velké ústupky a zařízení pohání nejvýkonější procesor od Qualcommu, Snapdragon 888, který je podpořen 12GB RAM. Z hlediska interního úložiště si bude moct zájemce vybrat mezi 128 a 256GB verzí. Nezapomnělo se ani na bezdrátovou konektivitu, které velí podpora sítí 5G, nechybí zde ale ani Wi-Fi, Bluetooth 5.0 a další. Telefon by také šlo označit jako triple SIM, protože podporuje dvě nano SIM karty a eSIM. Baterie je rozdělena do dvou částí a celkem dává kapacitu 4400 mAh.

Premiéru zde má podpora dotykového pera S Pen, které známe už z řady NOTE a telefon se tak pokusí nahradit právě tuto řadu. Samsung při této příležitosti představil rovnou dva nové stylusy. Prvním je S Pen Fold Edition, který je dělán výhradně pro Fold3 a s jiným zařízením ho nevyužijete, stylus nemá připojení skrze Bluetooth, nepotřebuje dobíjení a umí základní funkce Air command pomocí tlačítka. Vyspělejší S Pen Pro podporuje širokou škálu zařízení a vedle mobilů NOTE nebo Samsung tabletů můžete tento stylus použít také na noteboocích. Pro model je již nutné nabíjet, ale díky spojení skrze Bluetooth umí stylus kromě základních Air command také pokročilé Air Actions, s kterými lze na dálku upravovat hlasitost nebo použít S Pen jako dedikovanou spoušť fotoaparátu a je s ním možné čarovat jako u řady NOTE 10 a NOTE 20.

Fold3 bude stát v základní 256GB verzi 46 999 Kč, což je nakonec daleko lepší cena, než jsme předpokládali.

Unboxing Samsungu Galaxy FOLD 3:

Načítám přehrávač