Výměna stráže. Místo ustupujícího Huawei přebírá Vivo. Přináší 3 zajímavé modely s rozumnou cenou


Dnešním dnem se tuzemský trh se smartphony rozrostl o významného světového hráče. Na český trh oficiálně vstoupila čínská značka Vivo, která se ve statistikách pravidelně umisťuje v první pětce největších výrobců. V jejím globálním portfoliu bychom našli desítky modelů od nižších k těm špičkovým, české začátky ale budou zatím spíše skromnější.

Jak firma sama říká, v prvním roce se nebude hnát za co nejvyšším tržním podílem. Nejprve chce pracovat na seznámení spotřebitelů se značkou a hlavně na získání jejich důvěry. Toho chce Vivo dosáhnout zejména propracovanou podporou a zákaznickým servisem. U nás má tu výhodu, že Češi jsou obvykle k novým značkám vstřícní.

Klíčový pro českého zákazníka, minimálně v oblasti smartphonů, je dobrý poměr ceny a výbavy. To si Vivo moc dobře uvědomuje a ačkoli se primárně nechce profilovat jako lowcostový brand, ceny prvních tří modelů, s nimiž na trhu začíná, jsou nastaveny velmi příznivě. Dá se odhadovat, že s touto strategií by nováček mohl být největší konkurencí pro Redmi, Poco, Motorolu a Realme.

Vivo expanduje v době, která se vyznačuje přeskupováním sil na trhu se smartphony. Vinou amerických sankcí svoje pozice ztrácí Huawei, na jeho úkor mohou nyní posílit jiné značky. Vivo proto logicky akcentuje spolupráci s Googlem – všechny jeho telefony mají plnou podporu služeb Googlu i aplikací z Google Play. K tomu firma sází na osvědčené mobilní čipsety od Qualcommu, svižné prostředí Funtouch OS postavené na nejnovějším Androidu 11 a pravidelné softwarové aktualizace.