Rekonstrukce ulice malá Jablunkovská byla dokončena. Jak probíhala, co vše nastaly za komplikace


Den “D” pro město Třinec a obyvatele dotčené ulice si mohou konečně po roce a kousku vydechnout, protože byla dokončena dlouho plánovaná a potřebná rekonstrukce ulice malá Jablunkovská v Třinci. Na tento den čekali snad všichni místní občané, kteří se pohybují nejen po samotné ulici ale i v přilehlých uličkách, obchodníci i místní podnikatelé dlouho a marně čekali až město opraví tuto ulici a navrátí jí opět důstojnější podobu jako kdysi před rokem 89.

Dezolátní stav byl trnem v oku nejen místním ale i radním v Třinci. Jenže opravte tak dlouhý úsek se všemi náležitostmi když v posledních letech tížilo město spousta jiných palčivějších problémů, mezi nimi například tak potřebný a stále aktuální obchvat Třince, který se konečně už příští rok dočká své 3. a závěrečné etapy.

Pak tady máme projekt Via Lyžbice, který bylo nutné vybudovat a který pokud by nebyl v letech 2012-2013 vybudován, dalších 15 let by se do kolejiště nesmělo zasáhnout. Dále můžeme vzpomenou opravu Sportovního a rekreačního střediska v Třinci na Lesní ulici a další projekty, které dostaly oprávněnou přednost.

Nakonec se po dlouhých letech trápení občané dotčené oblasti dočkali důstojné podoby této kdysi velmi známé části Třince. Ulice byla rozšířená, dostala nová parkovací místa, estetické polozapuštěné kontejnery na odpad a co je nejdůležitější dostatek prostoru pro průjezd vozidel a to jak osobních tak i nákladních.

Proč trvala samotná realizace tak dlouho? A co bylo nutno provést než se vůbec mohli zahájit samotné výkopové práce související se samotnou realizací této stavby? To si rozebereme níže

Prvně se uvědomme co je nutné pro samotnou debatu o tom jak a co a za kolik bude daná zakázka realizovaná a s jakým termínem.

Čtěte také:

Třineckou část Lyžbice čeká oprava desetiletí. Město nechá opravit ulici “malá Jablunkovská”

 

První problém u takových staveb a nejen u nich jsou mnohdy majetko-právní vztahy daných pozemků. Mluvíme zde o rozvodech plynu, elektřiny, vody, sítí internetu, kde vedou sítě několika operátorů najednou a pokud toto vše ještě završíte hustou obytnou zástavbou máte na problém zaděláno. Aby se vůbec mohlo začít uvažovat o něčem podobném. Musí být tyto majetko-právní vztahy písemně vyřešeny a teprve pak se může začít něco řešit.

Zde u této zakázky byl přímo učebnicový příklad špatného snu, kdy bylo nutné provést tolik přepojek, přemostění a převodů sítí, vody, elektřiny, plynu které všechny vedly do starých obytných domů kde se nekopalo takřka 30 let minimálně a kde se muselo jít systematicky blok po bloku a přepojovat věc po věci. Pokud si odmyslíte všechny tyhle “vícepráce”, tato zakázka by byla nejen o polovinu levnější ale trvala by např. 4 měsíce a né rok a nějaké měsíce navíc. Město bylo za to se celková šířka komunikace včetně parkovacího pásu rozšíří o zhruba 3 metry. Vedení odboru životního prostřední tyto plány zamítlo a místo toho povolilo zásah do zeleně max o 1,5 metru. Z těchto důvodů muselo město omezit zásah do zeleně a spokojit se s tím co povolil odbor ŽP.




Nakonec se vše podařilo překonat a a mohlo být vypsáno výběrové řízení a stavba se mohla rozběhnout v plné síle. Jak stavba pokračovala  naráželo se na další a další potíže, které bylo nutné operativně řešit. Letos počátkem jara kdy u nás už byla covidová pandemie v plné síle dolehla i tato pandemie na dodavatelskou firmu a a tak stavba zůstala ještě chvíli ladem protože firma se potýkala se zaměstnanci, kteří byli v izolaci z důvodu onemocnění COVID-19. Poté se již stavaři vrátili a progress byl skutečně viditelný. Stavba tedy nabrala jen mírné zpoždění ale in tento problém se vyřešil a městu bylo před pár dny dílo předáno jako hotové. Stavba byla dokončena, nové kontejnery jsou usazeny, dopravní značení je dokončeno a výsadba zeleně je také u konce. Nezbývá než se jen těšit na to až vše zazelená a obyvatelé si konečně oddychnou od hluku, který jim poslední několik měsíců znepříjemňoval život v okolí této ulice.